Seriózní realitní kancelář s dobrými referencemi po vás kopii občanského průkazu chtít nebude

Seriózní realitní kancelář s dobrými referencemi po vás kopii občanského průkazu chtít nebudePokud jste se při prodeji nemovitosti rozhodli spolehnout na realitní kancelář, dříve nebo později se nejspíš dostanete do situace, kdy budete muset předložit své osobní údaje. V takové chvíli po vás možná bude vyžadována kopie občanského průkazu. Má na ni však makléř vůbec právo? Nemůže vaše osobní údaje v budoucnu zneužít? Jistá si nebyla ani Ilona Stojanovičová a obrátila se s prosbou o radu na PATREAL, realitní kancelář s více než dvacetiletou praxí a tisícovkami spokojených zákazníků.

Okopírování průkazu lze odmítnout

S žádostí o kopii občanského průkazu se nemusíte setkat jen při jednání s realitkou. Stejný požadavek vám mohou klást i banky, splátkové společnosti nebo jen dodávkové služby. Plno lidí nechce řešit zbytečné komplikace a bezmyšlenkovitě doklad okopíruje a předá. Pořízení kopie občanského průkazu přitom můžete jednoduše odmítnout.

Dle § 15a odst. 2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech platí zákaz kopírování občanského průkazu. Z pravidla jsou možné pouze dvě výjimky:

  • jakmile s vytvořením kopie budete sami souhlasit (svobodně, vědomě a prokazatelně po celou dobu zpracování osobních údajů)
  • v případě nutnosti naplnění zvláštního právního předpisu nebo mezinárodní smlouvy

Má makléř na kopii právo?

Přestože je kopírování občanského průkazu ze zákona zakázané, makléři z realitních kanceláří by ho po vás stejně mohli chtít, i když na něj nemají jakékoliv právo. V praxi si tak pouze chtějí ušetřit práci. Pro sepsání kupní smlouvy je sice potřeba mít k dispozici osobní údaje prodávajícího, k tomuto účelu však ani zdaleka není nutné mít k dispozici přímo kopii průkazu. Plně postačí sdělit požadované údaje (jméno, bydliště, datum narození) a umožnit makléři do OP nahlédnout pro kontrolu uvedených údajů.

Když kopii chcete makléři poskytnout

Pokud chcete realitní kanceláří vyhovět a poskytnout jí kopii občanského průkazu, samozřejmě se nemusíte ničeho bát. Vždy se můžete spolehnout na zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, který jasně vymezuje, že pokud prodávající sdělí makléři své osobní údaje a tento je dále zanese do nějaké databáze, respektive s nimi nakládá nad rámec uzavření konkrétní smlouvy, musí mít opět souhlas prodávajícího

V zájmu každé dobré realitní kanceláře je svým klientům maximálně vyhovět a vyjít vstříc. Pokud si nejste jistí, že právě vámi vybraná realitka je ta pravá, spolehněte se na kvalitu prověřenou léty praxe a kvalitními referencemi. Stejným postupem se řídila i Ivana Stojanovičová, která se obrátila na PATREAL. Rádi jsme jí nejen poradili, ale hlavně pomohli také s vyřízením nemovitosti. Paní Stojanovičová velmi ocenila profesionální a zároveň lidský přístup, který u realitní kanceláře vždy vyhledávala.