Problémy se sousedy? Pomůžeme vám je vyřešit

Problémy se sousedy? Pomůžeme vám je vyřešitPři koupi nemovitosti byste neměli řešit jen technický stav domu nebo cenu, ale i své budoucí sousedy. Spory s nimi vám mohou přinést plno nepříjemností - od nejmenších naschválů po vážné poškození hodnoty vaší nové nemovitosti. Pěkně ztížit mohou i prodej domu nebo bytu, ze kterého se chcete odstěhovat. Stačí, aby každého případného zájemce odradili ještě před prohlídkou. Podobný problém řešila i paní Trusínová, která chtěla prodat parcelu určenou pro stavbu rodinného domu. Kontaktovala proto PATREAL, realitku se stovkami referencí spokojených zákazníků, a chtěla poradit, jak situaci se sousedem vyřešit.

Sousedské vztahy řeší zákon

"Pokaždé, když přijdou zájemci o koupi, soused vyjde ven ze svého domu a rozmlouvá jim koupi. Haní naší nemovitost - že se jedná o špatně zaměřenou a problémovou parcelu. Neustále nám tak maří prodej.” Tak nám popsala svůj problém paní Trusínová s tím, že neví, jak ho dále řešit.

Sousedské vztahy přitom nový občanský zákoník upravuje poměrně podrobně. Primárně sice řeší problémy jako padání ovoce na vaši zahradu, stékání vody nebo nutnou úpravu staveb, stejnou váhu však přidává zásahům (i slovním) do vlastnického práva ze strany souseda, které mohou mít trvale znehodnotit nemovitost. Pokud vám tak soused záměrně komplikuje proces koupě, můžete podat k občanskoprávnímu soudu žalobu zápůrčí neboli negatorní, kdy soud nařídí, aby soused svého protiprávního jednání zanechal. Pokud byla prokazatelně způsobena škoda, navíc rozhodne i o její náhradě.

Jak postupovat při řešení sousedského sporu

Pomyslných prvních kroků, které při jednání se sousedem můžete udělat, je hned několik. Stále se můžete zkusit se sousedem domluvit. Pokud však už zcela jistě víte, že budete celou záležitost řešit soudní cestou, přišel čas na sbírání důkazního materiálu. Neváhejte kontaktovat předchozí zájemce o koupi vaší nemovitosti a získejte jejich svědectví. Stejně jako vy budou sousedovo jednání vnímat jako nekorektní.

Poté bude potřeba vyčíslit škodu, která vám na základě jeho chování vznikla. V ruce už budete mít svědectví zájemců, takže počty založíte na konkrétních výpovědích. Zároveň vám určitě vznikla újma tím, že jste se o pozemek, který už by měl být dávno prodaný, museli starat. Jakmile budete mít dostatečné podklady, sousedovi stačí poslat předžalobní výzvu k upuštění od protiprávního jednání. Pokud nepřestane, rovnou podejte žalobu k soudu.

S prodejem parcely se stačí obrátit na profesionální realitní kancelář

Pokud chcete mít jistotu prodeje nemovitosti, kontaktujte realitku, která za vás bude schopná vyřešit jakýkoliv problém včetně komplikací se sousedy. Paní Trusínová se obrátila na PATREAL, realitní kancelář s více než dvacetiletou praxí a stovkami kladných referencí. Po úspěšném jednání se sousedem ve spolupráci s našimi makléři se dnes může těšit z prodané parcely a ušetřených dalších starostí.