Reference od klientů: Je potřeba při prodeji energetický průkaz?

Reference od klientů: Je potřeba při prodeji energetický průkaz?Když se rozhodnete prodat nemovitost, měli byste vše do posledního detailu promyslet. V dnešní době se ale může snadno stát, že se v přemíře papírování a smluv ztratíte a zapomenete na něco, o čem jste ani nevěděli, že máte řešit. Příkladem může zařízení energetického průkazu. Od 1. 7. 2015 vstoupila v platnost novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Na jejím základě je prodávající povinen v reklamních a informačních materiálech uvádět u inzerovaných nemovitostí jejich energetickou třídu. Na tuto povinnost stále plno lidí zapomíná. Neuvědomují si však, že za její nesplnění hrozí tučná pokuta.

Když nás oslovili manželé Holasovi, stálí klienti realitní kanceláře PATREAL, s novým dotazem, chtěli vědět, zda je pro prodej nemovitosti nutný tzv. průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Netušili, že od roku 2015 se jedná o povinnost stanovenou zákonem. Rozhodli jsme se jim proto celou problematiku s PENB vysvětlit., abychom jim ušetřili zbytečné problémy v budoucnu.

Proč majitelé nemovitostí potřebují energetický průkaz

Díky energetickému průkazu sice získává majitel přehled o největší položce provozní náročnosti budovy a možnostech jejího snížení, informace, které obsahuje, jsou však klíčové hlavně pro případné zájemce o nemovitost. Na základě přesně uvedených energetických hodnot může rozhodovat a PENB mu tak slouží jako ochrana základních práv informačně slabší strany na realitním trhu.

Prodej bez průkazu = pokuta na obzoru

Pokud je PENB hlavně pomůckou pro zájemce o nemovitost, šetřivý majitel by se mohl rozhodnout, že ji bude prodávat bez průkazu. Ušetří sice poplatek za jeho vystavení, ale s nejvyšší pravděpodobností ho brzy navštíví Státní energetická inspekce (SEI), která bude předložení průkazu vyžadovat. Když ho majitel nebude mít, může počítat s pokutou až 100 000 Kč.

Průkazy jsou centrálně evidovány

Když si manželé Holasovi uvědomili, že energetický průkaz skutečně potřebují, rovnou našim makléřům předložili další dotaz: Jak zajistit, že bude průkaz kvalitně zpracován? Dobrou zprávou pro všechny majitele nemovitostí je fakt, že jim při tom vyjdou překvapivě vstříc úřady.

Každý PENB musí být zpracován na základě pečlivé kontroly a měření techniky. V opačném případě by mohlo dojít k tvorbě nevěrohodných a podvodných průkazů, které jsou pak samozřejmě neplatné. Všechny PENB jsou proto povinně registrovány do centrálního registru MPO, což znamená snadnější kontrolu všech vydaných PENB od jednoho daného auditora, který v minulosti případně pochybil.

S vystavením průkazu vám pomůže realitka s kvalitními referencemi

Pokud plánujete prodej nemovitosti a potřebovali byste vystavit energetický průkaz, neváhejte se, stejně jako manželé Holasovi, obrátit na zkušenou realitní kancelář, na jejíž reference se můžete spolehnout. Nejenže za vás obstará celý proces prodeje, ale její makléři vám i rádi poradí se vším, co je potřeba zařídit a kde.