Realitní poradna

Bydlíme v pronájmu v rodinném domě a máme ponětí že majitel nemovitosti chce prodat dům může nás vyhodit nebo můžeme zůstat? (Dita Holasová)

Dobrý den chtěl jsem se zeptat bydlíme v pronájmu v rodinném domě a máme ponětí že majitel nemovitosti chce prodat dům může nás vyhodit nebo můžeme zůstat ? Smlouvu máme na 5 let a bydlíme teprve 3 měsíce děkuji za odpověď. Robí Zsiga

více »

Lze vyměnit rekreační sídlo I kategorie ve Viladomě chráněné oblasti Oparno za byt v Praze a okolí? (Dita Holasová)

Dobrý den chtěla bych vyměnit rekreační sídlo I kategorie ve Viladomě chráněné oblasti Oparno za byt v Praze a okolí . Jednotka je čerstvě po zdařilé rekonstrukci, s vlastní krytou terasou 43m2 ve zvýšeném patře. Je to možné? Taťána P.

více »

Mám společnou zahradu s dcerou , darovala jsem jí ji darovací smlouvou s věčným břemenem užívání na 30 let. Chci využívat celou zahradu , musím mít od ní nějaké svolení? (Petr Skoták)

Dobrý večer, mám společnou zahradu s dcerou , darovala jsem jí ji darovací smlouvou s věčným břemenem užívání na 30 let. Chci využívat celou zahradu , musím mít od ní nějaké svolení. Děkuji Holá

více »

Jak postupovat, když prodávající odmítá předat nemovitost ke smluvně určenému datu? (Dita Holasová)

Dobrý den, jak postupovat, když prodávající odmítá předat nemovitost ke smluvně určenému datu? Předání je ve smlouvě nejpozději ke konkrétnímu datu, vklad vlastnického práva na kupujícího již proběhl. Prodávající se má kam odstěhovat, nicméně se přestěhovat nechce a tvrdí, že bude klidně platit smluvní pokutu (500 Kč/den) z prodlení předání. Jak se lze v takovém případě bránit? Děkuji. JP.

více »

Může mi manžel darovat polovinu nemovitosti, kterou máme ve SJM? (Jiří Šmídek)

Dobrý den. Může mi manžel darovat polovinu nemovitosti, kterou máme ve SJM ? Ivana Rajtorová

více »

Je možné prodat zahradu u stávajícího domu? (Dita Holasová)

Dobrý den, chtěl bych se dotázat, zdali je možný prodej zahrady u stávajícího rodinného domu. Pozemek má celkem 1000 m2, z toho zastavěná plocha a nádvoří tvoří 340 m2. Zbývající plocha je vedena v katastru jako zahrada. Je možné tuto zahradu prodat nebo její část, například 500 m2 ? Na prodané zahradě by se pak umístil nový menší RD. Stál by však už na vlastním samostatném pozemku, který by nijak nesouvisel se stávajícím domem, ten by se choval jako klasický sousední. Zjednodušeně tedy dotaz zní, zdali je možné prodat zahradu u stávajícího domu a tím pádem bude dům bez zahrady, nebo jeho větší části. Děkuji. P.P.

více »

Jak koupit nemovitost s věcným břemenem dožití? (Petr Skoták)

Dobrý den, dovolte obecný dotaz: koupíte menší zrekonstruovaný dům na venkově, ve kterém by majitel dožil (nyní je mu 68 let let) a teprve potom by se nemovitost ,,skutečně prodala" jiné osobě? Pokud teoreticky ano, za jakých podmínek? Děkuji vám, Zuzana BAZALOVÁ

více »

Na katastru je uvedeno ve způsobu ochrany nemovitosti ,,chráněná krajinná oblast", znamená to, že bez památkářů nebudu moci rekonstruovat ? (Dita Holasová)

Dobrý den . Chtěl bych koupit nemovitost i z pozemkem, na katastru je uvedeno ve způsobu ochrany nemovitosti ,,chráněná krajinná oblast – II.-IV. zóna rozsáhlé chráněné území'' . Nevíte jaká omezení jsou na nemovitosti? Znamená to, že bez památkářů nebudu moci rekonstruovat ? Bohužel jsem nenašel nikde odpověď, proto prosím o pomoc. Děkuji S.B.

více »

Může mě nájemník nějak právně ohrožovat, pokud nebude spěchat s odhlášením trvalého pobytu? (Jaroslav Šlezingr)

Dobrý den, Mám dotaz, Vlastním v OV byt, Mám přihlášeného na půl roku nájemníka, s tím že jsem ho přihlásila i na trvalý pobyt po dobu nájmu, Ve smlouvě máme uvedeno, že po uplynutí doby bude mít povinnost se odhlásit z trvalého, pobytu, jinak mu bude každý měsíc sankciovaná částka, kterou jsem uvedla, v naší smlouvě, A můj dotaz zní,,, když se vystěhuje,, může mě nějak právně ohrožovat, pokud nebude spěchat s odhlášením trvalého pobytu? Nebo v krajním případě, jej mohu sama nějak odhlásit? Děkuji za odpověď, Petra P.

více »

Je majitel povinný ukázat vyúčtování za energie? (Jaroslav Šlezingr)

Dobrý den, mám otázku ohledně podnájmu družstevního bytu, který obývám od začátku dubna jenom s dětmi a platím nájemné + poplatky majitelce. Majitelka platí SIPO, které jsem ještě neviděla a jak to tak vypadá ani se k tomu nemá aby mi ho ukázala či dala aspoň okopírovaný jelikož si ho každý měsíc chci založit a schovat a hlavně Úřad po mně chce pokud si chci podat příspěvek na bydlení za energie ROZEPSANÉ a majitelka mi to nechce sdělit ani dát okopírovaný prosím o radu co s tím? Tak že vůbec nevím kolik každý měsíc vlastně dávám za energie. Jelikož jsem samoživitelka a jedno dítě mám postižené a příspěvek na bydlení by se mi opravdu hodil, ale bez rozepsaných částech to nejde celkem platím za energie, vodu, teplo prostě poplatky majitelce 5.000 Korun + nájem 14.000 Kč samozřejmě k tomu. Tak že každý měsíc 19.000 Kč. Děkuji Iveta Ch.

více »