Realitní poradna

Může RK pod pohrůžkou sankcí určit jak a kde koupi nemovitosti financovat? (Dita Holasová)

Dobrý den. Mám zájem o koupi nebytového prostoru pro naše podnikání. Realitní kancelář, která však tento prostor nabízí, má ve smlouvě zakotveno, že musíme nemovitost financovat přes ně. Potřebujeme si vzít hypotéku a podle RK si ji nemůžu zařídit sám. RK poslala seznam s jakým mohu financovat a za jakých podmínek. Pokud bych se rozhodl opačně a financoval projekt svojí cestou, platil bych poměrně vysokou "pokutu" Můj dotaz tedy zní: zda může RK pod pohrůžkou sankcí určit jak a kde koupi nemovitosti financovat. Děkuji, A.

více »

Nevíte jaká omezení jsou na rekonstrukce nemovitosti v chráněné krajinné oblasti? (Dita Holasová)

Dobrý den . Chtěl bych koupit nemovitost i z pozemkem, na katastru je uvedeno ve způsobu ochrany nemovitosti ,,chráněná krajinná oblast – II.-IV. zóna rozsáhlé chráněné území'' . Nevíte jaká omezení jsou na nemovitosti? Znamená to, že bez památkářů nebudu moci rekonstruovat ? Bohužel jsem nenašel nikde odpověď, proto prosím o pomoc. Děkuji S.B.

více »

Zjistil jsem vady na domě, který jsem nedávno koupil. Mohu se nějak bránit? (Petr Skoták)

Koupil jsem nemovitost a makléř i majitelka mi sdělili, že v celém domě je nová elektřina. Při rutinní výměně zásuvek se ale zjistilo, že elektřina je na některých místech ještě i v hliníku. Jak se mohu bránit?

více »

Lze prodat dům ve špatném stavu? (Petr Skoták)

Chtěla bych prodat byt, který jsem zdědila po babičce, je ale ve špatném stavu a plný nepořádku. Sama jej asi nezvládnu vyklidit a rekonstrukci dělat nechci. Půjde prodat byt i v takovémto stavu?

více »

Budu platit daň z příjmů, když jsem prodal dům? (Jiří Šmídek)

Budu platit daň z příjmů, když jsem prodal dům?

více »

Po skončení ZP s RK budu platit za její služby, které vynaložily při prodeji mého bytu? (Jaroslav Šlezingr)

Dobrý den, mám podepsanou smlouvu s RK na prodej mého bytu a pokud po dobu 6 měsíců byt neprodá a já nebudu nadále chtít pokračovat, budu platit za její služby, které vynaložily při prodeji mého bytu? Předem děkuji a přeji hezký den R.V.

více »

Chci darovat dům synovi, bude mít na dům z dědictví nárok i jeho žena? (Jaroslav Šlezingr)

Dobrý den, jsem vlastník domu, ale protože jsem vyššího věku, zvažuji darovat dům synovi. Ten ale žije s přítelkyní, se kterou nemáme dobré vztahy. V případě, že by se se mnou něco stalo a oni byli už manželé, bude mít na dům z dědictví nárok i jeho žena ? Děkuji Jiří  H.  Jihlava

více »

Dá se ošetřit smlouvou, budoucí vyplacení mého podílu na domě? (Dita Holasová)

Dobrý den, se sestrou jsme se dohodly na vyplacení z domu našich rodičů. Sestra tam bydlí s rodiči a se svoji rodinou a jsme dohodnuté až její manžel prodá svůj dům po babičce, že mě vyplatí. Dá se to prosím nějak ošetřit smlouvou. když jsem se dohodly mezi sebou? Děkuji za odpověď V.R.

více »

Mám právo nahlédnout do dokumentů od developera a zjistit tak výsledky měření, které dával při kolaudaci? (Dita Holasová)

Dobrý den, zakoupil jsem byt v novostavbě, bohužel po nastěhování sousedů do bytu nade mnou slyším každý jejich krok, zavření dveří, položení skleničky nebo pád čehokoliv na zem, stejně tak i mluvené slovo. Protože hned nechci vyhazovat desítky tisíc korun za certifikované měření ani rozkopávat hotovou podlahu, chtěl jsem od developera výsledky měření, které dával při kolaudaci, stejně jako složení podlahy, materiály a popřípadě velikosti a umístění dilatačních spár a použitou kročejovou izolaci. To my ale developer odmítl poskytnout, že prý si mám provést vlastní certifikované měření a poté popřípadě podat reklamaci. Je nějaká cesta, jak se k daným dokumentům dostat? Opravdu nemám právo vědět, co jsem vlastně koupil? Já věřím, že normy byly dodrženy, proto mi přijde zbytečné platit to měření, ale bojím se, že hodnoty jsou hraniční a to zdaleka nezaručuje pohodlné bydlení. Chci ale co nejvíce informací, než začnu řešit dodatečnou akustickou izolaci. Děkuji, J. Š.

více »