Realitní poradna

Musí nájemník souhlasit s rekonstrukcí bytu? (Jaroslav Šlezingr)

Dobrý den. Koupila jsem dům s nájemníkem, je to starý pán, bydlí v jednom z bytů domu, předala jsem mu novou nájemní smlouvu k prostudování a on nechce opravy od nás které jsou nutné ve starém bytě udělat(voda elektrika, topení, okna) jsou zrezivělé atd. Co dostal smlouvu tak neotvírá, zvoníme, klepeme a nic, chce aby bylo vše při starém, ale to nejde, vzhledem k bezpečnosti v bytě opravy musí být. Nevíme co dělat. Starostovi ve vsi také neotvírá, ale je tam slyšet. Jde na nákup a zavře se. Děkuji za radu. S pozdravem Hrušková

více »

V darovací smlouvě je uvedeno, že nás tam nechá dožít i jednotlivě zdarma. Nový majitel chce nájem. Co mám dělat? (Janette Klíčníková)

Dobrý den, dům který koupil můj přítel daroval své dceři v darovací smlouvě je uvedeno, že nás tam nechá dožít i jednotlivě zdarma. Přítel zemřel a jeho dcera chce dům prodat, nový majitel však na mě chce nájem 8000,- za garsonku co mám dělat? K.B.

více »

Vlhká zeď od okapu. (Janette Klíčníková)

Dobrý den, koupil jsem dům. Posléze nám začala jedna místnost na vlhnout v rohu u podlahy. Všimli jsme si, že by to mohlo být od okapu souseda který neměl ukončení okapu a voda tekla nám rovnou pod barák tam kde zmíněná místnost je, požádali jsme souseda , aby ten okap dal do pořádku. Slíbil nám to, ale už to trvá rok a nic se neděje, zeď nám stále více hnije. Jak dál můžeme postupovat? Děkuji za radu. J. Š.

více »

Musí pronajímatelky akceptovat původní smlouvu? (Janette Klíčníková)

Dobrý den, zdědila jsem chatu, která stojí na pronajatém pozemku. Původní nájemní smlouva byla podepsaná majitelem pozemku a majitelem chaty. Oba dva již nežijí . Chatu jsem zdědila já a pozemek zdědily dvě ženy (sestry). Musí pronajímatelky akceptovat původní smlouvu, která byla vázaná do roku 2040 na pronájem pozemku? Nebo si můžou nájemní smlouvu udělat úplně jinou, třeba na 1 rok, nebo mě nemusí umožnit další pronájem pozemku na kterém stojí naše chata? Obávám se totiž, že jedna z majitelek pozemku si chce na tomto místě postavit svoji chatu a mě vyhodit. Má na to právo, když její otec sepsal smlouvu do roku 2040? Počítám, že mi zvedne nájemné, i to by mě zajímalo, zda se nájemné vypočítává z hodnoty 1m2 v této lokalitě, dohodou nebo mě může dát tak vysoké nájemné, že budu muset odejít? Děkuji za odpověď D.Š.

více »

Na koho se obrátit o ohodnocení družstevního bytu? (Janette Klíčníková)

Dobrý den. Prosím potřebuji poradit, kde se obrátit o ohodnocení družstevního bytu. Potřebuji rozšířit SJM, abych měla stejné práva a povinnosti v daném bytě. Vyžaduje to po mě notář. Kdo mi tohle vypíše i s cenou ? Děkuji za odpověď. S pozdravem L.B.

více »

Mohu prodat byt se zástavou? (Petr Skoták)

Mohu prodat byt, když na něj mám zástavu ( synovu hypotéku), že by se dala kupujícímu smlouva, že do určitého termínu zástavu převedu jinam. Nebo byt se zástavou je neprodejný?

více »

Sousedský spor, jak ho řešit? (Petr Skoták)

Na sousedově uzavřeném dvoře se nachází zeď mého domu a k domu pozemek po celé délce mé zdi a šířce 120cm. Soused však používá můj pozemek k odkládání různých předmětů a věcí. Na moje výzvy k odstranění těchto předmětů nereaguje a znemožňuje mi i přístup k mému pozemku uzamčením vrat.

více »

Jaké jsou podmínky pro osvobození od daně z příjmů? (Jiří Šmídek)

Prodat nemovitost se většinou nerozhodneme ze dne na den. Předchází tomu zvažování různých „pro“ a „proti“. Jedním z argumentů může být i nutnost zaplacení daně z příjmů. Lze se tomuto poplatku vyhnout? Jaké jsou podmínky pro osvobození od daně z příjmů? A jak jej ovlivňuje doba vlastnění nemovitosti?

více »

Pronájem bytu cizinci: jaké jsou povinnosti pronajímatele? (Jiří Šmídek)

Pronájem bytu cizinci: jaké jsou povinnosti pronajímatele?

více »

Jak často by se měly provádět kontroly a revize v nájemním bytě? Kdo je za ně zodpovědný? A proč je jich vůbec zapotřebí? (Jiří Šmídek)

Jak často by se měly provádět kontroly a revize v nájemním bytě? Kdo je za ně zodpovědný? A proč je jich vůbec zapotřebí?

více »