Vzniká svatbou nárok na polovinu nemovitosti? Nechte si poradit od realitky se stovkami referencí

Vzniká svatbou nárok na polovinu nemovitosti? Nechte si poradit od realitky se stovkami referencíŽijeme v době, kdy jsou čím dál populárnější předmanželské smlouvy. Než si pár řekne své ano, často se zamýšlí nad tím, jak se bude řešit jejich společné jmění. Netuší, zda polovinu nemovitosti nabyté před svazkem automaticky získá i jejich protějšek, nebo zda mu rovnou mohou část nemovitost darovat. Na druhé straně málokdo chce po případném rozvodu řešit rozdělení majetku, který byl předtím výlučně jeho. Je proto namístě si základní otázky ohledně nároků a práv důkladně vysvětlit od odborníků. Takovými jsou i zkušení makléři realitní kanceláře PATREAL, na které se o radu obrátil i Jan Žaloudek. Řešil situaci, kdy mu přítelkyně chtěla darovat polovinu své nemovitosti.

Stane se nemovitost po stavbě součástí společného jmění?

Přítelkyně Jana Žaloudka vlastní dům, na který si vzala hypotéku a ráda by půlku přepsala na něj. S partnerem nám proto položili na první pohled nekomplikovaný dotaz: “Vzniká sňatkem právo na polovinu nemovitosti? Nebo můžu svému příteli napsat půlku této nemovitosti, když je tam zástavní právo smluvní?”

Na jednoduchou otázku bychom mohli poskytnout jednoduchou odpověď - nevzniká. Dům i hypotéka jsou jen a pouze ve vlastnictví původního majitele a svatba žádné nové právo nevytváří.

Budoucí paní Žaloudková by však chtěla polovinu nemovitosti svému choti darovat a zde přichází na řadu komplikace. Darování části nemovitosti manželovi darovací smlouvou je možné tehdy, pokud je nemovitost nebo její část ve výlučném vlastnictví manželky.

Výlučném rozumíme takové vlastnictví, kdy by manželka vlastnila nemovitost ještě před uzavřením sňatku, dostala ji darem nebo zdědila. Danou nemovitost nebo její část se poté může rozhodnout darovat manželovi darovací smlouvou a nebo ho zahrnout do společného jmění manželů manželskou smlouvou.

Přítelkyně pana Žaloudka sice je výlučním vlastníkem, na nemovitost však stále splácí hypotéku. Jakékoliv darování jejích částí tak bude muset probrat se svou bankou. V zástavní a úvěrové smlouvě bude mít určitě zákaz s nemovitostí jakkoliv právně nakládat bez souhlasu banky, jak jí také poradila Eva Procházková, na jejíž práci pravidelně přicházejí pozitivní reference.

Vlastnictví nemovitosti je nejlepší zavčas řešit s makléři s prověřenými referencemi

Pracovníci realitních kanceláří pro své klienty nejsou jen prostředníky prodeje, ale průvodci na kompletní cestě za ideálním novým bydlením. Není tak vůbec od věci se makléřů ptát také na otázky týkající se společného jmění nebo darování nemovitostí. Na maximální spokojenosti zákazníků si zakládá RK PATREAL z Brna, která se snaží svým klientům vyjít pokaždé vstříc, ať už se jedná o celý proces prodeje nebo nákupu nebo jen odpověď na otázku, která Vás vždy zajímala.