Reference PATREAL: Limit pro platby v hotovosti má zabránit korupci

Reference PATREAL: Limit pro platby v hotovosti má zabránit korupciV dnešní době by už se nemělo stát, že najdete v příkopě doslova pytel plný peněz. Hotovostní platby jsou zákonem omezeny. Nejvýše můžete zaplatit pouze 270 000 Kč najednou. Prodej chaty, domu nebo zahrady se tedy uskuteční jedině bezhotovostním převodem. Limit pro platby se také vztahuje na platbu kovovými mincemi, kterých můžete použít najednou jen 50 kusů.

Omezení plateb v hotovosti se nejvíce dotýká prodeje nemovitostí

V dnešní době internetového bankovnictví, bezkontaktních platebních nálepek či obyčejných platebních karet, se placení v hotovosti přestalo využívat. Spoření tisícikorun ve slamníku také není v oblibě a jen málo kdo má doma v hotovosti větší obnos peněz. Pokud však získáte větší množství hotovosti, buďte opatrní. Převádění hotovosti nad 270 tisíc Kč totiž zakazuje zákon.

Limit pro platbu v hotovosti nedosahuje ani 300 tisíc

Zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti a o změně zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů přesně určuje hranici placení v hotovosti, a to na 270 000 českých korun. Nicméně této hranici se nevyhnete, ani při placení jinými měnami na území České republiky. Zákonodárce tímto zákonem zbrojí proti korupci. Bezhotovostní převody lze snadno verifikovat a přiřadit k jednotlivým transakcím. Naopak hotovost nezanechává žádnou stopu, a proto se často využívá k nekalým praktikám či přímo k trestné činnosti.

I prodej chaty, která stojí 470 000 Kč se musí provést bezhotovostně

Reference klientů společnosti PATREAL varují, že za platbu v hotovosti, která je vyšší než stanovený limit, můžete dostat pokutu. Výše pokut se odvíjí od povahy nákupu či prodeje. Fyzické osoby se mohou dočkat pokuty do maximální výše 500 000 Kč, avšak právnické osoby mají sazbu zvýšenou až na 5 000 000 Kč. Takto stanovená výše pokuty představuje odstrašující sankci pro všechny, kteří by chtěli zákon obcházet například pomocí opakovaných hotovostních plateb. Pokud zaplatíte jeden den 250 000 Kč a další den opět stejnou částku, stále budete jednat protizákonně. Problematikou placení v hotovosti se také zabýval pan Michal Bezák, který chtěl zaplatit kupní cenu při prodeji chaty, která však činila 470 000 Kč. „Z jednání musí být jasné, že k sobě zaplacené částky nijak nepatří, zaplatit kupní cenu v hotovosti prodávajícím tedy není možné,“ potvrzuje reference realitní makléř Jaroslav Šlezingr.