Reference od klientů: Bývalý nájemník má v mé nemovitosti stále trvalý pobyt - co s tím?

Reference od klientů: Bývalý nájemník má v mé nemovitosti stále trvalý pobyt - co s tím?Když si nový nájemník v bytě pana Kristka chtěl zřídit trvalý pobyt, neměl z toho pronajímatel zrovna dobrý pocit. Netušil, jestli tím naprosto neznámému člověku nevzniká nárok na jeho nemovitost. Bál se následků toho, že mu vyhoví a proto se radši obrátil na realitku, na kterou ze svého okolí měl jedině pozitivní reference. Kontaktoval nás - RK PATREAL, abychom mu poradili, co se děje, když si nájemník přihlásí trvalý pobyt na vaši nemovitost, a co se musí zařídit na obecním úřadě, když už v bytě nebydlí.

Trvalý pobyt je strašákem spousty majitelů nemovitostí

Problém pana Kristka není nikterak ojedinělý - v českém realitním prostředí stále panuje spousta mýtů o tom, co všechno si může nájemník dovolit, jakmile si zřídí v nemovitosti trvalý pobyt. Že nebude chtít odejít a odvolávat se na trvalý pobyt nebo že na majitele spadnou jeho problémy s exekutory.

Spousta pronajímatelů proto do nájemní smlouvy rovnou vkládá klauzuli, která zřízení trvalého pobytu znemožňuje. Pokud ji nájemník poruší, má majitel právo ho z bytu vyhodit.

Pro zřízení trvalého pobytu nepotřebujete souhlas majitele

Pan Kristek ve své nájemní smlouvě nestanovil žádnou podmínku, která by omezovala zřízení trvalého pobytu, ale zároveň v tom nájemníkovi chtěl bránit. Je však třeba si uvědomit, že podle zákona se k bytu může přihlásit každý, kdo má uzavřenou řádnou nájemní smlouvu. Souhlas oprávněné osoby, tedy majitele, je potřebný pouze v případě, když osoba hlásící se k trvalému pobytu nemá nájemní smlouvu. Pan Kristek tak ani nemá právo nájemníkovi zřizování trvalého pobytu nijak omezit.

Zřízení trvalého pobytu není důvod k obavám

V případě podpisu nájemní smlouvy na dobu určitou se však nemusí pan Kristek nijak stresovat. Po jejím uplynutí stačí přihlášení k trvalému pobytu jednoduše zrušit na příslušném obecním úřadě. Jak na to? Stačí se řídit radou Ing. Pavlíny Hojecké z RK PATREAL, realitní kanceláře, která už přes dvacet let sbírá kladné reference:  “Po ukončení nájemního vztahu si zajdete na příslušný obecní úřad, kde je evidována adresa Vašeho bytu a jako vlastník požádáte tento úřad , aby Vám odhlásil nájemníka z trvalého pobytu a to na základě ukončení nájemního vztahu. V případě, kdy nelze dohledat adresu, kam se bývalý nájemník odstěhuje a nebude s Vámi komunikovat, bude přihlášen na adrese obecního úřadu, kam mu bude zasílána i veškerá korespondence.”