Reference od klientů: Prodej poloviny pozemku i bez souhlasu spoluvlastníka

Reference od klientů: Prodej poloviny pozemku i bez souhlasu spoluvlastníkaKaždá nemovitost může mít i více než jednoho vlastníka, s čímž vyvstávají otázky ohledně možností jejího prodeje. Co však znamená ono spoluvlastnictví? Musí před zamýšleným prodejem své části nemovitosti požádat o dovolení druhého spoluvlastníka? Na tyto otázky vám rádi odpoví klientům zkušení realitní makléři ze společnosti PATREAL, kteří mají jen kvalitní reference.

Prodej poloviny pozemku lze provést i bez souhlasu spoluvlastníka

Vlastnění podílu poloviny nemovitosti znamená, že každý z vlastníků má k dispozici tzv. „ideální“ půlku. Oba dva mohou využívat celou nemovitost, avšak pouze z 50 %. Z této logiky vyplývá, že se vlastníci musí před prodejem tohoto podílu dovolit toho druhého. Přestože se prodává nemovitosti jen půlka, stále záleží i na druhém majiteli. Pravidlo, které stanoví nutnost nabídnout nemovitost k prodeji nejprve spoluvlastníkovi, se uplatní pouze šest měsíců po nabytí podílů takovou cestou, při které spoluvlastníci nemohli ovlivnit jejich výši. Nejčastěji se tedy jedná o vznik spoluvlastnictví na základě rozhodnutí o dědictví.

Zjednodušeně řečeno, pokud dostanete společně se sourozenci do vlastnictví dům, nejlepší je počkat 6 měsíců, a poté můžete svou část bez problémů prodat.

Realitní kancelář PATREAL nabízí pozemky na prodej a rady svým klientům

Rudolf Milan, klient realitní kanceláře PATREAL se na její makléře obrátil s problémem při prodeji pozemků. „Vlastním pole napůl se sestrou, chtěl bych se zeptat, zda mohu prodat svoji polovinu pole bez jejího souhlasu,“ zajímal se Rudolf Milan. Předkupní právo mezi spoluvlastníky se s účinností nového občanského zákona zrušilo, a proto souhlas není nutný. „Souhlas byste potřeboval, pokud byste chtěl pozemek rozdělit tak, aby vlastnil každý z vás samostatný pozemek o poloviční výměře,“ odpověděla realitní makléřka Markéta Otová, která pracuje pro společnost PATREAL.

Prodej pozemku zprostředkuje realitní kancelář, která má dobré reference

Prodávání podílu k nemovitosti není jednoduché, obraťte se proto na zkušené realitní makléře. Řešením této situace může být také rozdělení pozemku na dvě poloviny. K tomu budete potřebovat geometrický výměr, povolení stavebního úřadu, ale také dohodu se všemi spoluvlastníky. V krajním případě by mohl pozemek rozdělit také soud, ale ten bude zkoumat všechny okolnosti, které se k nemovitosti pojí. Rozdělení pozemku může být někdy velmi komplikované, ale realitní makléři RK PATREAL klientovi poradí v průběhu celého procesu.