Reference od klientů: Prodej nemovitosti v insolvenci provázejí většinou komplikace

Reference od klientů: Prodej nemovitosti v insolvenci provázejí většinou komplikaceTrh s nemovitostmi je velmi rozsáhlý a jedním ze způsobů, jakým můžete získat nemovitost, jsou veřejné dražby v exekucích či insolvencích. Oba tyto procesy provází několik administrativních požadavků ze stran exekutorů, insolvenčních správců nebo i věřitelů dlužníka a vlastníka nemovitosti. Jestliže jste byli úspěšní v dražbě, nemáte ještě vyhráno. Bývalý majitel se z domu nebo bytu často odmítá vystěhovat nebo ho schválně zanechá plný harampádí. Při uzavírání běžné kupní smlouvy se na všem dohodnete, ale u nedobrovolného opuštění nemovitosti v insolvenci mohou nastat nepříjemné komplikace.

Insolvence vlastníka nemovitosti většinou vede k prodeji v dražbě

Jestliže se majitel nemovitosti dostane do špatné finanční situace, věřitelé mu doslova klepou na dveře a své dluhy nestíhá včas splácet, prohlásí úpadek a zahájí se insolvenční řízení. V tomto okamžiku se ustanoví insolvenční správce, který provede soupis veškerého majetku dlužníka a pokusí se najít nejvhodnější cestu ven z této nepříjemné situace. Stává se, že dojde k prodeji dlužníkových nemovitostí ve veřejné dražbě, aby se mohli upokojit jeho věřitelé. V takových situacích je rozhodující čas, a proto bývají ceny nemovitostí v dražbách nižší. Realitní makléři varují, že úspěšný účastník dražby musí počítat s tím, že se do své nové nemovitosti nenastěhuje okamžitě.

Může nový vlastník věci vystěhovat nebo vyhodit?

Podobný problém řešili také manželé Matulovi, kteří si v insolvenční dražbě zakoupili chatu. V jejich případě dokonce došlo k řádnému zápisu do katastru nemovitostí a podpisu předávacího protokolu s insolvenčním správcem a manželkou dlužníka. „Chalupa měla být vystěhovaná k datu, které jsme uvedli v předávacím protokolu, ale nestalo se tak,“ doplnili celý příběh manželé Matulovi. Rádi by svou chatu začali využívat, ale mají strach se cizích věcí zbavit, aby jim nehrozil nějaký postih. S tímto dotazem se tedy obrátili na zkušené realitní makléře společnosti PATREAL. „Celou záležitost měl díky insolvenci v kompetenci insolvenční správce, který s vámi též uzavíral smlouvu,“ uvedla realitní makléřka Markéta Otová. Podle ní musí být další nakládání s věcmi upraveno v této smlouvě. Insolvenční správce mohl jejím prostřednictvím rozhodnout o jejich dalším prodeji, nebo chatu převedl včetně jejího vybavení. „Pokud věci vystěhujete, uskladníte a oznámíte tuto skutečnost včas insolvenčnímu správci, nehrozí vám žádný trestní postih,“ uzavřela realitní makléřka. Reference ostatních klientů potvrzují, že včasná komunikace s insolvenčním správcem a uskladnění věcí, vyřeší celou situaci ke spokojenosti všech.