Chcete svěřit úschovu peněz při koupi nemovitosti realitní kanceláři? Rozhodujte se podle jejich referencí

Chcete svěřit úschovu peněz při koupi nemovitosti realitní kanceláři? Rozhodujte se podle jejich referencíKonečně jste našli vysněnou nemovitost a odhodlali se k její koupi. Už zbývá jen ji zaplatit. Jak zajistit, aby celá koupě proběhla přesně, jak má? Stejnou otázku si položil i Richard Bayer, který potřeboval poradit a pomoct s úschovou svých peněz do doby zapsání svého nového bytu na katastr nemovitostí. Obrátil se proto na naši realitní kancelář PATREAL.

Jak zaručit bezpečný tok peněz při koupi nemovitosti

Vlastnické právo na nemovitost nevzniká při podpisu kupní smlouvy. Nový byt překvapivě není skutečně váš ani při zaplacení kupní ceny. Nemovitost vám může říkat pane až v momentě vkladu do katastru nemovitostí. Při koupi se tak snadno dostanete do patové situace. Prodávající nechce převést vlastnická práva na vás, protože ještě nemá peníze. Vám se zase určitě nebude chtít dávat peníze za nemovitost, která stále nebude vaše. Pokud prodávajícímu věříte, můžete samozřejmě zaplatit přímo. Mnohem bezpečnějším a jistějším řešením je využití úschovy u třetí strany - ať už notáře, advokáta, banky nebo spolehlivé realitní kanceláře, jejímž referencím můžete věřit.

 

Advokát nebo notář jsou bezpečnou volbou

V tomto případě notář či advokát od kupujícího převezme do dočasné úschovy příslušný finanční obnos určený pro úhradu koupě nemovitosti. Následně sepíše protokol o notářské úschově či advokátní úschově. Peníze jsou deponovány na speciálním bankovním účtu, kde jsou evidovány pod jménem kupujícího (složitele) a jsou odděleny od provozních prostředků notáře nebo advokáta. Nemohou být proto postiženy v rámci exekuce či dědického řízení.

 

Obrátit se můžete také na banku

Peníze můžete dočasně uložit také v bance za pomoci vázaného (jistotního účtu). Kupující, prodávající a banka mezi sebou uzavřou trojstrannou smlouvu. Peněžní prostředky kupujícího jsou pak složeny na speciální samostatný účet a k výplatě dochází až po předložení příslušných dokumentů bance. Náklady na vedení vázaného bankovního účtu se pohybují kolem dvou desetin procenta z vložené částky. Ne každá banka však takový účet poskytuje.

 

Realitka uschová peníze zdarma v rámci provize

Když kupujete nemovitost přes realitní kancelář, s nejvyšší pravděpodobností vám bude úschova nabídnuta přímo z její strany. Realitní kanceláře bývají pro úschovu peněz velmi častým prostředníkem - službu poskytují prakticky zdarma (jako součást provize) a za klienta vše vyřeší. Pokud se rozhodnete právě pro tuto variantu, je potřeba si maximálně realitní kancelář prověřit. Jedině u seriózní realitky budete mít jistotu, že vaše uschované peníze nezpronevěří, nehrozí jí exekuce nebo insolvence. Věnujete proto zvýšenou pozornost referencím. Pro stejný postup se rozhodl i Richard Bayer, který s výsledným jednáním byl velmi spokojen: Přístup, rady a péče o klienta ze strany celé realitní kanceláře PATREAL byly naprosto dokonalé.”