Reference PATREAL: Prodej bytu nebo domu s hypotékou není problém

Reference PATREAL: Prodej bytu nebo domu s hypotékou není problémJen málo lidí má na svých bankovních účtech okamžitě k dispozici několik milionů korun, aby si mohli koupit vysněný dům nebo byt. Nejčastěji se proto uchylují k hypotečním úvěrům od bank, které však bývají fixované i na několik desítek let. Co dělat, když se rozhodnete pro prodej bytu s hypotékou? Je zrušení zástavního práva nutností, nebo se lze s bankou domluvit i jinak? Tyto otázky si také často kladou i klienti realitní kanceláře PATREAL, která má právě s takovými prodeji zkušenosti. Prodej domu s hypotékou pod vedením realitní kanceláře PATREAL tak proběhne snadno a bez problému.

Domy či byty se prodávají, i když na nich vázne zástavní právo

Díky prosperující ekonomice roste i trh s nemovitostmi, avšak ceny nemovitostí se dnes běžně pohybují v milionových částkách. Do obvyklého vztahu mezi prodávajícím a kupujícím tedy navíc vstupuje některý z bankovních domů, který poskytne finanční prostředky pro uskutečnění celé transakce. Na oplátku požaduje po nových majitelích domu či bytu zřízení zástavního práva, které zajistí, že na tomto obchodu nebude banka ztratná. Nakonec dojde buď k zaplacení celého úvěru nebo k propadnutí nemovitosti bankéřům. Protože zástavní právo představuje základní stavební kámen úvěrového systému, musí to být právě banka, kdo svolí ke zrušení zástavního práva.

Prodej domu s hypotékou lze provést třemi různými variantami

Nejvíce může celou transakci ovlivnit délka vaší fixace či ochota kupujícího přistoupit na podmínky vaší hypotéky. Reference společnosti PATREAL však tvrdí, že podobné transakce nejsou neobvyklé. „Tyto byty a domy zájemci kupují, ač ještě před pár lety měli obavu především ze zástavního práva, které na nemovitosti vázne,“ potvrdila certifikovaná realitní makléřka Janette Klíčníková. Pokud se rozhodnete změnit plány a chystáte se na prodej bytu s hypotékou, zvažte jednu ze tří možností:

Prodej s koncem fixace úrokové sazby

Ideální variantou je prodej v období, kdy skončí vaše fixace úroků, protože nebudete muset platit poplatky spojené s porušením dohodnutých podmínek v hypoteční smlouvě. Fixací jste si s bankou sjednali, že ani jedna ze stran nezmění dohodnuté podmínky, což bývá výhodou hlavně kvůli pevné úrokové sazbě. Prodej bytu s hypotékou však představuje výraznou změnu podmínek, a proto se informujte u své banky, zda je možné prodej uskutečnit a jaké poplatky vás při něm budou čekat.

Převzetí hypotéky

Dále se můžete s kupujícím domluvit na převzetí vaší hypotéky nebo některým bankám stačí, aby kupující uzavřel hypoteční smlouvu u stejného bankovního domu. Tato varianta bývá výhodná pro kupujícího, který získá celou hypotéku i s dohodnutou fixací. Navíc nemusíte provádět nový odhad téže nemovitosti, avšak i při této transakci bude nutný souhlas banky.

Předčasné splacení hypotéky

Poslední možností je prodej domu s hypotékou, která je fixovaná. V tomto případě však zaplatíte vyšší poplatky bance. „Nemůžete-li čekat na konec fixace, banka vám většinou naúčtuje sankce za předčasné splacení hypotéky,“ varuje realitní makléřka společnosti PATREAL. Navíc si zde také musíte pohlídat zrušení zástavního práva v katastru nemovitostí, ale nemovitost prodáváte už bez jakýchkoliv závazků.