Reference klientů PATREAL: Když musí nájemci platit za běžné opravy

Reference klientů PATREAL: Když musí nájemci platit za běžné opravyMožná tu situaci znáte. Nastěhujete se do nového bydlení a v kuchyni už jsou nainstalované spotřebiče. Pokud už v bytě máte ledničku, pračku nebo sporák přímo od majitele, ušetříte značné výdaje. Často zastaralé spotřebiče však mohou být náchylné k poruchám. Pak vyvstává otázka, kdo jejich opravu zaplatí. Většina nájemníků včetně našeho klienta Františka Teplého by vám potvrdila, že pronajímatel bude chtít úhradu po nájemníkovi. Má však na takový požadavek právo?

Kdy nájemce platí běžnou údržbu?

Cesta Františka Teplého k ideálnímu bydlení byla ze začátku jednoduchá. Realitní kancelář PATREAL mu našla pronájem rodinného domu, jehož realizace proběhla hladce a hned nám poskytl pozitivní referenci. Krátce po nastěhování však musel nechat vyměnit sporák a zajímalo ho, kdo je povinen zaplatit jeho nové připojení.

Pronajímatel se ho samozřejmě snažil přimět k tomu, aby částku za opravu uhradil, neboť se jedná o povinnost nájemce. V zásadě měl pravdu - nájemce skutečně hradí v bytě běžnou údržbu a drobné úpravy související s užíváním bytu. Zda se však v případě výměny sporáku jedná o běžnou údržbu, je věc druhá. Kontaktoval proto znovu PATREAL a poprosil makléře o radu, zda drobnou opravu skutečně musí platit on.

Díky nedávno schválenému nařízení vlády z minulého roku máme drobné opravy jasně definované. Lze je rozdělit do dvou skupin - vyjmenované opravy, které vždy hradí nájemce, a “nevyjmenované” opravy, které nájemce hradí pouze tehdy, pokud částka nepřesahuje tisíc korun.

Vyjmenované běžné opravy

Mezi opravy, které jmenuje Nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu (č. 308/2015 Sb.), patří:

  • opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt
  • opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik
  • opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, 
  • výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu 
  • opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody opravy a certifikace bytových měřidel podle zákona o metrologii
  • opravy regulátorů prostorové teploty u systémů vytápění umožňujících individuální regulaci teploty
  • opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní,
  • opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu

Nevyjmenované opravy platí nájemce jen do tisícovky

Jakékoliv opravy, které nejsou zmíněny v seznamu předloženém ve vládním nařízení, spadají do skupiny “nevyjmenovaných”. I ty musí nájemce platit, pokud však částka přesáhne tisíc korun, už jejich úhrada padá na pronajímatele. Vzhledem k tomu, že reinstalace nového sporáku Františka Teplého tuto hranici nepřekročila, její zaplacení bylo skutečně v rámci české legislativy jen na něm.