Reference na výměnu bytu: Krok za krokem k vysněnému bydlení

Reference na výměnu bytu: Krok za krokem k vysněnému bydleníVaše bydlení už vám nestačí a chtěli byste do většího? Nebaví vás dojíždění a chcete mít byt blízko práce? Není potřeba hned začít šetřit na novou nemovitost, ideální možností pro vás může být její výměna. Ta je sice administrativně náročnější záležitostí, s pomocí profesionální realitní kanceláře však vše hravě zvládnete. Potvrdit vám to může Ilona Stojanovičová, která díky realitní kanceláři PATREAL vyměnila svůj obecní byt.

S výměnou nemovitosti se obraťte na odborníky s dobrými referencemi

Chcete prodat byt, dům nebo jen pozemek a přitom koupit jinou nemovitost? Na druhé straně možná bude osoba, která řeší úplně stejný problém. V takové chvíli je vhodným a hlavně výhodným řešením často opomíjená výměna nemovitosti.

Nejobvyklejší smlouvou používanou pro převod majetku je zcela jistě smlouva kupní. Pro výměnu budete potřebovat dokonce dvě. S jejich vypracováním a následným naplněním se ovšem pojí mnoho časových i věcných rizik pro stranu kupující i prodávající.

Druhou variantou pro výměnu je často opomíjená směnná smlouva, která vám může ušetřit značné finanční prostředky - nebudete muset platit daň z levnější nemovitosti. V některých případech se dokonce můžete úplně vyhnout doplatkům na dorovnání hodnot nemovitostí. S jejím zpracováním však budete potřebovat pomoc odborníka.

Vždy je proto lepší se obrátit na specialistu - kvalitní realitní kancelář se skvělými referencemi, která pro vás celý převod majetku zprostředkuje. Stejnou cestou se dala také Ilona Stojanovičová, která chtěla vyměnit svůj obecní byt v Brně, a kontaktovala PATREAL.

Jak na výměnu bytu? Poradí vám makléři s dobrými referencemi

Je třeba si uvědomit, že výměna je v podstatě dvojí prodej nemovitosti. Nutnost správně nastavit prodej zde platí dvojnásob. Je potřeba předem realisticky zhodnotit vaši výchozí situaci. Musíte vědět:

 • o jaký typ nemovitosti máte zájem - můžete vyměňovat klidně dům za byt a naopak

 • jaký typ nemovitosti nabízíte

 • s jakým doplatkem u nemovitosti počítáte

 • jak moc na výměnu spěcháte

Abyste mohli správně zhodnotit parametry nemovitosti, kterou hledáte, vždy je lepší kontaktovat přímo realitní kancelář, která zároveň zhodnotí reálnost výměny a navrhne vám její další postup. Pokud bychom chtěli jít krokem za krokem, nejstandardnější cesta k úspěšné výměně nemovitosti je následující:

 • Volba varianty výměny - může se jednat také o kombinaci přímé a nepřímé, díky které oslovíte větší množství případných zájemců o výměnu.

 • Oslovení stávajících klientů kanceláře, kteří vlastní nemovitost, která odpovídá požadavkům zájemce o výměnu

 • Nalezení nemovitosti, která bude oběma (případně třetím) stranám vyhovovat

 • Zajištění podkladů k výměně (bezdlužnost, výpis z katastru nemovitostí, žádosti o výměnu, někdy i doložení příjmů) a komunikace s dotčenými úřady

 • Podpis předběžných smluv mezi klienty

 • Vytvoření návrhů smluv, které jsou klientům zaslány

 • Podpis směnné smlouvy/dvou kupních smluv

 • Převod vlastnických práv k nemovitostem

 • Makléř podá na katastrálním úřadě návrhy na vklad vlastnického práva

 • Předání nemovitostí - sepíše se předávací protokol, klienti si předají klíče od nemovitosti. Další na řadě je odhlášení a následné přihlášení všech médii v bytě nebo domě a odhlášení trvalého bydliště osob, které jsou doposud v nemovitosti hlášené.

Abyste se mohli těšit na rychlý a hladký průběh často složité výměny bytu, ideální je kontaktovat realitní kancelář, která s nimi má bohaté zkušenosti. Patří mezi ně PATREAL, která má za sebou přes 20 let praxe a stovky referencí spokojených zákazníků. Patří mezi ně nyní i Ilona Stojanovičová: “Setkali jsme se s profesionálním a zároveň lidským přístupem. S výměnou jsem byla velmi spokojena.”