Ztrácíte se v pojmech jako je užitná nebo podlahová plocha a potřebovali byste poradit? Obraťte se na realitku s tradicí a stovkami referencí

Ztrácíte se v pojmech jako je užitná nebo podlahová plocha a potřebovali byste poradit? Obraťte se na realitku s tradicí a stovkami referencíKdyž sháníte novou nemovitost, jedním z klíčových údajů je její velikost. V téměř každém inzerátu se můžete setkat s pojmy jako podlahová, užitková nebo zastavěná plocha. Co však přesně znamenají? To tuší z kupujících jen málokdo. Při koupi nemovitosti tak mohou vzniknout zbytečná nedorozumění. Zamezit jim přitom lze snadno. Stejně jako Hana Konečná můžete i vy kontaktovat PATREAL, realitní kancelář s více než dvaceti lety zkušeností a kvalitními referencemi. Rádi vám poradíme a vysvětlíme vše, co je pro nákup nemovitosti klíčové.

Užitná plocha je poplatná pro všechny obytné celky

Se souslovím užitná plocha se určitě při pročítání nabídek bytů na prodej setkáte často. V praxi se však týká celých obytných budov. Zahrnuje plochu všech místností domu, tedy kuchyně, ložnice, obývací pokoje, koupelny, toalety a případné chodby. Do užitné plochy se počítají také sklepy, balkony, půdy a podkroví.

Podle nařízení komise (ES) č.1503/2006 se užitná plocha budovy měří uvnitř vnějších stěn, ale nezahrnuje:

  • konstrukční plochy (např. plochy komponent, které vytyčují hranice stavby, podpěry, sloupy, šachty, komíny)
  • funkční plochy pro pomocné využití (např. plochy, kde jsou umístěna zařízení topení a klimatizace nebo energetické generátory)
  • průchozí prostory (schodišťové šachty, výtahy, eskalátory)

Užitková plocha se už nepoužívá

Prvním ze zdrojů zmatku při koupi bytu může být takzvaná užitková plocha. Zahrnuje veškeré místnosti užívané výhradně majitelem bytu, nepočítá však sklepy nebo plochy domovního vybavení. Pojem užitková plocha je v dnešní době už zastaralý, stále se s ním však můžete poměrně často setkat. Vždy je proto třeba si dobře ověřit, zda prodejce do plochy vaší vysněné nemovitosti sklep nebo balkon opravdu zahrnuje.

Podlahová plocha je totožná s výměrou bytu

Jasný a srozumitelný údaj o ploše bytu poskytuje podlahová plocha -  zahrnuje všechny místnosti, které jsou výhradně v užívání majitele bytu. Do podlahové plochy se tak počítá také sklep a balkon. Pokud se setkáte s celkovou výměrou bytu, ve většině případů se její význam s pojmem podlahová plocha kryje.

Obytná plocha - součet pokojů pro trvalé bydlení

Obytnou plochu lze zjednodušeně označit jako součet ploch obytných místností. Obytnou místnost definujeme jako pokoj vhodný k celoročnímu bydlení o minimální ploše 8 m2, který lze dostatečně vytápět.

Zastavěná plocha zahrnuje obvod stavby

Při výběru nemovitosti se můžete také setkat s pojmem zastavěná plocha. Co si pod ním představit? Jako zastavěnou plochu můžeme označit veškerou plochu pod vnějším obvodem stavby bez ohledu na podlaží. Pokud tak máte v prvním patře rodinného domu výklenek, který přesahuje obvod stavby v přízemí, prostor pod výklenkem je také součástí zastavěné plochy.

Stále si nevíte rady? Realitní kancelář se spolehlivými referencemi se o vás postará

Pokud se vám při koupi nemovitosti nedaří zorientovat ve zbytečně složitých pojmenováních různých druhů ploch, nemusíte ještě zoufat. Stačí se obrátit na PATREAL - realitní kancelář, která se zprostředkováním prodeje a koupě domů i bytů dlouhodobě zabývá. Naši makléři vám rádi poradí a vy se budete moct bez jakýchkoliv starostí soustředit jen na nové bydlení. Práci naší kanceláře ocenila také Hana Konečná: “Pokud budeme někdy v budoucnu opět potřebovat pomoc ze strany realitních specialistů, nebudeme váhat obrátit se znovu na RK PATREAL.”