Protokol o prohlídce? Jeho podepsání po vás seriózní realitka s kvalitními referencemi nikdy chtít nebude

Protokol o prohlídce? Jeho podepsání po vás seriózní realitka s kvalitními referencemi nikdy chtít nebudeMálokdo čeká, že když dorazí na nezávaznou prohlídku bytu, hned bude muset něco podepisovat. Překvapení čekalo také manžele Kirschovy, když před ně makléř předložil protokol o prohlídce. Nenápadný dokument je na první pohled jen obyčejnou formalitou. Může přitom být skrytou smlouvou, která by je zavázala k uzavření kupní smlouvy pouze prostřednictvím konkrétní realitní kanceláře. Je však takový protokol platný a vymahatelný?

Co je v praxi Protokol o prohlídce

Nezávazná prohlídka může začít velmi závazným dokumentem, který ve vlastním zájmu nejspíš nebudete chtít podepsat. Jakkoliv se tváří, že jde jen o formalitu a záznam do evidence, protokoly o prohlídce zavazují zájemce o koupi uzavřít kupní smlouvu na konkrétní nemovitost pouze prostřednictvím zprostředkovatele, který nemovitost ukázal. Máte-li tedy zájem o daný byt, koupit ho můžete jen s asistencí realitky, která vám prohlídku zprostředkovala. V případě nedodržení této podmínky můžou přijít tvrdé sankce až ve výši rezervačního poplatku.

Proč se používá?

Pokud má realitní kancelář s majitelem nabízené nemovitosti podepsanou exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu, žádný protokol potřebovat nebude. V takovém případě vás ani žádné podepisování před prohlídkou nečeká. Když už nějakou dohodu o prohlídce dostanete, bude se v praxi jednat skutečně jen o interní dokument, který majitele informuje, kolik lidí navštívilo jeho byt.

V případě, že realitka smlouvu s majitelem nemá, bude si chtít vaši spolupráci pojistit jinak - protokolem o prohlídce. Na českém trhu je celkem běžné, že zájemce o nemovitost sice začne nové bydlení řešit s makléřem, ve výsledku ho ale “obejde” a dál se domlouvá pouze s majitelem. Makléř se proto bude snažit chránit své potenciální provize a vás přimět k závaznému vztahu s realitní kanceláří.

 

Jedná se o platný dokument?

Když se makléř rozhodne využít protokol o prohlídce a zájemci o byt ho prezentuje jen jako “potvrzení pro šéfa”, záměrně zamlčuje závazek, který s jeho podepsáním vzniká. Takové jednání i závazek z něj plynoucí by proto ve své podstatě mělo být neplatné. To však neznamená, že byste protokol o prohlídce měli podepisovat. Vždy je potřeba si jakoukoliv smlouvu, kterou vám makléř předloží, pozorně přečíst a následně vyhodnotit, co z ní vyplývá.

Jak se vyvarovat podepisování protokolů? Vsaďte na realitku s dobrými referencemi

Pokud sháníte nový byt a už teď se děsíte nesrozumitelných smluv, obraťte se na realitní kancelář, se kterou vždy budete mít jistotu profesionálních služeb a seriózního jednání. Stejný postup využili nakonec také manželé Kirschovi. Protokol o prohlídce nepodepsali, spolupráci s makléřem ukončili a obratem kontaktovali PATREAL. Po úspěšné koupi bytu nám rádi poskytli krátkou referenci: V realitní kanceláři PATREAL jsme se setkali jen s vysoce lidským a profesionálním přístupem a velmi vstřícnou spoluprací. Její služby určitě využijeme i do budoucna.”