Reference klientů: Jak prodat nemovitost bez přístupové cesty

Reference klientů: Jak prodat nemovitost bez přístupové cestyPokud jste vlastníkem nemovitosti, ke které nevede žádná cesta z veřejné komunikace, nelze ji jen tak prodat. Podle české legislativy ke každému pozemku musí být zajištěna přístupová cesta. Jestliže však jediný přístup vede přes pozemek jiného vlastníka, budete se s ním muset domluvit a zřídit tzv. věcné břemeno. Jen málokdo však ví, jak ho sjednat, a klienti se na naši realitku často obrací o radu, jak co nejjednodušeji zajistit, aby jejich nemovitost bez příjezdové cesty byla prodejná. Jedním z nich byl i pan Benda, který vlastnil chatu v Olešné.

Co je to věcné břemeno a jak ho zřídit

V případě věcného břemene se jedná o věcné právo k cizí věci a slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít určitou část její užitné hodnoty. Pro vlastníka dané věci, v našem případě například příjezdové cesty, platí povinnost toto užívání trpět. Věcná břemena lze rozdělit do dvou skupin:

  • služebnosti (majitel musí strpět, že mu další člověk chodí přes pozemek nebo čerpá vodu ze studny apod.)
  • reálná břemena (majitel musí pro dalšího člověka vykonávat službu - poskytnout část pole, udržovat stavbu v určitém stavu apod.)

Pokud chcete zřídit věcné břemeno, musíte se s majitelem cesty nejdříve domluvit a po jasném stanovení společných podmínek sepsat 'Smlouvu o zřízení služebnosti,' která může být sjednána úplatně či bezúplatně a také na dobu určitou a nebo na dobu neurčitou.

S trochou štěstí získáte přístup, za který nebudete muset nic platit po neomezenou dobu, počítat se s tím ale moc nedá. Ve většině případů budete spíš muset připravit peněženku a zřízení věcného břemene na katastru nemovitostí majiteli tučně zaplatit. Výši úplaty si účastníci určují sami, spolu s prvním jednorázovým poplatkem může být stanoven i nájem.

Celý proces prodeje usnadní realitka s kvalitními referencemi

Jedním z klientů, kteří řešili prodej nemovitosti bez příjezdové cesty, byl  pan Benda. K jeho chatě v Olešné vedla přístupová cesta přes pozemek souseda. Neměl na ni však domluvené věcné břemeno a ptal se, zda je možné nemovitost prodat. Za takových podmínek samozřejmě prodej možný nebyl, nabídli jsme mu však rovnou vyřízení nutného věcného břemene s vlastníkem přístupové cesty. Pan Benda se rozhodl ve spolupráci pokračovat a už brzy se mohl radovat z chaty připravené k prodeji, který taktéž svěřil realitní kanceláři PATREAL. Dnes se tak může řadit mezi spokojené klienty, kteří na naše makléře poskytují pozitivní reference.