Reference od klientů: Jak prodat nemovitost na cizím pozemku

Reference od klientů: Jak prodat nemovitost na cizím pozemkuProdej chaty v dnešní době není nijak náročný. Stačí se poptat na reference, vybrat tu nejvhodnější realitku a ve spolupráci s makléři zprostředkovat transakci. V krátkém čase a prakticky bez práce se budete moct radovat z nemovitosti prodané za nejvyšší možnou cenu. Co když se ale chata nachází na pozemku, který vám nepatří? Lze ji vůbec prodat a za jakých podmínek? Stejné otázky si pokládal i Rajmund Trendovič, klient, kterému jsme už radili ohledně poskytování úvěru. Poté, co nám poskytl velmi příjemnou referenci, se znovu obrátil na makléře PATREAL a požádal je o pomoc při prodeji své chaty.

Lze prodat chatu na cizím pozemku?

Případy, kdy má nemovitost jiného vlastníka než pozemek, na kterém stojí, nejsou nijak ojedinělé. Příkladem za všechny jsou garáže stojící na městském pozemku nebo právě chaty postavené v soukromých lesích nebo loukách. Možné je to mj. díky Novém občanském zákoníku z roku 2012:

 

§1240: Pozemek může být zatížen věcným právem jiné osoby (stavebníka) mít na povrchu nebo pod povrchem pozemku stavbu. Nezáleží na tom, zda se jedná o stavbu již zřízenou či dosud nezřízenou.”

 

Stavby a pozemky, které byly do začátku roku 2014 ve vlastnictví jednoho majitele, se staly jednou věcí movitou. V jiné situaci se ocitli majitelé, kteří měli ve vlastnictví buďto jen pozemek nebo naopak pouze nemovitost na něm stojící - těm oddělené vlastnictví samozřejmě zůstalo. Pokud by však jakýkoliv z nich chtěl svou polovinu celku prodat, je vázán vzájemným předkupním právem. Musí tedy při prodeji nejdříve nemovitost nabídnout druhému majiteli. Ten bude mít na zaplacení kupní ceny tři měsíce, pokud se nedohodne lhůta delší. Je nutné ji pokaždé dodržet, i kdyby druhý vlastník nekomunikoval a celou záležitost protahoval a chatu si stejně koupit nechtěl. Jakmile však uplynou tři měsíce, může prodej ve spolupráci s realitkou proběhnout naprosto standardním způsobem.

Případné komplikace s prodejem za vás vyřeší realitka s kvalitními referencemi

V případě soukromých vlastníků se s nejvyšší pravděpodobností slušně dohodnete a předkupní právo vás při prodeji ani nebude omezovat. Pokud ale budete chtít prodat nemovitost, která se nachází na městském pozemku, můžete se připravit na průtahy. V takové chvíli je nejlepší se obrátit na zkušené makléře se spolehlivými referencemi, která za vás celou únavnou záležitost rychle vyřeší. Stejný postup se rozhodl využít i Rajmund Trendovič. Díky kvalitní komunikaci a rychlému získání zájemců má jeho chata dnes už nového a maximálně spokojeného majitele.