Nevíte si rady se směrnou hodnotou? Poradíme vám

Nevíte si rady se směrnou hodnotou? Poradíme vámPodle nového občanského zákoníku z roku 2014 odpadá nutnost vypracovat znalecký posudek na cenu převáděné nemovitosti. Pro výpočet daně bohatě stačí využít směrnou hodnotu. Co přesně ale daná hodnota je a jak se počítá ví jen málokdo. Ještě méně lidí ví, že u některých nemovitostí ani nelze použít. Reference našich klientů vám potvrdí, že se jim vždy snažíme poradit a každý pojem vysvětlit. Rozhodli jsme se proto detailněji podívat i na směrnou hodnotu.

Co je směrná hodnota?

Pokud jste plátci daně z nabytí nemovitých věcí, máte povinnost podat daňové přiznání a zaplatit na příslušném finančním úřadě daň z převáděné nemovitosti. Pro stanovení srovnávací daňové hodnoty lze využít znalecký posudek nebo směrnou hodnotu.

Zatímco znalecký posudek zabere větší množství času i peněz, směrná hodnota je naprosto zdarma. Jedná se o jednoduchý paušální výpočet, který bere v úvahu celou řadu parametrů. Zohledňuje druh, polohu, účel, stav, stáří, vybavení a stavebně technické parametry nemovité věci, které jsou předem určeny podle tabulek. Směrná hodnota se používá pro stanovení srovnávací daňové hodnoty a může znalecký posudek plnohodnotně nahradit.

Znalecký posudek nebo směrná hodnota?

Zda zvolíte pro výpočet daně znalecký posudek nebo směrnou hodnotu, v důsledku záleží jen na vás. Pokud se rozhodnete právě pro druhou možnost, k daňovému přiznání bude potřeba přiložit také údaje o nemovitosti, které jsou potřebné pro určení směrné hodnoty. K tomu vám naštěstí dobře poslouží na internetu snadno dostupné formuláře včetně přehledné instruktáže.

Kdy směrná hodnota nelze použít

Směrnou hodnotu sice lze použít při převodu většiny obvyklých nemovitostí, existují ale i výjimky, které zná jen málokdo. S fungováním směrné hodnoty u těchto ojedinělých případů si nevěděl rady ani Radek Holas. Rádi jsme mu proto poradili a stejnou službu uděláme i pro vás. Mezi nemovitosti, u kterých není možné určit směrnou hodnotu, patří pozemky:

  • s lesním porostem
  • které jsou zároveň vodní plochou
  • na kterých je stavba hromadné garáže
  • na kterých je nedokončená stavba
  • na kterých je zřízena jiná stavba než stavba rodinného domu (příp. stavba, která je rozdělena na jednotky), stavba pro rodinnou rekreaci, stavba garáže a doplňková stavba
  • ke kterým je zřízeno právo stavby (§ 1240 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník)
  • na kterých je trvalý porost

Klientům vždy vycházíme vstříc

V realitní kanceláři PATREAL se snažíme klientům nejen co nejlépe poradit, ale provést je celým procesem prodeje nebo nákupu. Po konzultaci významu směrné hodnoty se Radek Holas rozhodl s námi spolupracovat i nadále. Prodával v pořadí už druhou nemovitost a byl velmi příjemně překvapen rychlostí, profesionalitou i lidským přístupem. Po úspěšném dokončení transakce nám věnoval velmi příjemnou referenci: “Velmi rád doporučím Vaši kancelář dalším zákazníkům. Já sám v budoucnu počítám už jen s Vaší realitkou. Děkuji za Vaši vstřícnou spolupráci a určitě Vaše služby využiji i v budoucnu. Přeji Vám hodně úspěchů.”