Oživení realitního trhu v roce 2024

Oživení realitního trhu v roce 2024Realitní trh prošel náročným obdobím ekonomické nejistoty, způsobeným energetickou krizí, geopolitickým napětím a vysokou inflací. V důsledku těchto událostí došlo ke snížení kupní síly, poklesu poptávky po nemovitostech i zájmu o hypoteční financování. Avšak s příchodem roku 2024 inflace slábne a díky mírnějším podmínkám pro získání hypoték spolu s očekávaným snižováním úrokových sazeb se situace začíná pomalu měnit.

V rozhovoru s majitelkou tradičního brněnského realitního centra PATREAL a členkou rady Asociace realitních kanceláří České republiky, paní Jaroslavou Wiszovou, nahlédneme do událostí, které měly zásadní vliv na realitní trh v posledních dvou letech, ale i na to, kam brněnský trh s nemovitostmi směřuje letos.  

Jak se vyvíjely ceny rezidenčních nemovitostí od roku 2022 a jaké změny nastaly na hypotečním trhu?

Meziroční růst cen nemovitostí od poloviny roku 2022 výrazně zpomalil, ale přesto si některé prestižní nemovitosti v atraktivních lokalitách udržely relativně stabilní hodnotu. Když poptávka po nemovitostech začala na přelomu roku 2023 stagnovat, klesly zejména ceny starších a energeticky náročnějších nemovitostí. Tato situace odrážela opatrnost ze strany kupujících a snahu prodávajících, kteří se museli přizpůsobit měnícím se podmínkám na trhu. Hypoteční trh zažil v roce 2022 propad o téměř 80 % v meziročním srovnání objemu nově sjednaných hypoték a úroková hranice 6 % způsobila celkově omezenou dostupnost úvěrů na bydlení. V loňském roce se objem poskytnutých hypoték odrazil ode dna a pomalu stoupá

Co se dělo na trhu v období nízké poptávky a co bylo jejím hlavním důvodem?

Hlavním důvodem nízké poptávky po nemovitostech byla kombinace několika faktorů, které vytvořily nejisté prostředí pro potenciální kupující. Energetická krize přinesla obavy o budoucnost a konflikt na Ukrajině způsobil geopolitickou nestabilitu. Vysoká inflace omezila finanční prostředky dostupné pro investice do nemovitostí, ale způsobila i pochybnosti ohledně budoucích hodnot nemovitostí. Celkově se tak snížila kupní síla a prodloužil se čas, který lidé potřebovali k tak závažnému rozhodnutí, jako je pořízení vlastní nebo investiční nemovitosti. Kupující a investoři byli více obezřetní a v porovnání s covidovým obdobím dramaticky klesl počet prodejů. Velká část zájemců odložila své plány na pořízení vlastní nemovitosti a přesunula se do sektoru nájemního bydlení.

Má energetická krize nějaký vliv na poptávku po nemovitostech?

Důsledky energetické krize ovlivnily hlavně preference zájemců o nemovitosti, kteří začali klást větší důraz na energetickou náročnost, ale i na typ a lokalitu vybraných bytů nebo domů. Potenciální kupující jsou nyní citlivější na náklady spojené s provozem nemovitostí.  Logicky se začalo upřednostňovat nízkoenergetické bydlení nebo alespoň nemovitosti, u kterých lze najít řešení, jak efektivně minimalizovat náklady na energie.

Jaké jsou aktuální priority zájemců o nemovitosti?

Začátek roku 2024 přinesl novou vlnu poptávky, která reflektuje pozitivní změny v ekonomickém prostředí. Inflace klesá a úrokové sazby hypoték se postupně stabilizují na dostupnější úrovni. V některých případech se dnes při prodejích setkáváme i s hypoteční úrokovou sazbou kolem 4,6 %. Zájem a odhodlání k investicím do nemovitostí začali projevovat i ti kupující, kteří byli předtím opatrnější. Mezi obecné priority zájemců o nemovitosti stále patří „svatá trojice“, to znamená lokalita, stav nemovitosti a její cena. Dalšími určujícími faktory jsou dostupnost občanských služeb, infrastruktura a energetická náročnost.

Kam v současné době směřuje rezidenční brněnský trh?

V roce 2024 se na trh dostávají byty a domy, jejichž majitelé nebyli v posledních dvou letech nuceni prodat a zvolili strategii vyčkávání, když poptávka po nemovitostech stagnovala. Nabídka je oproti předchozím rokům široká a ceny nemovitostí zůstávají s přihlédnutím k inflaci přiměřené. Zhruba polovinu poptávky po bytech tvoří investoři, kteří byli ale doteď zdrženliví. Bylo pro ně výhodnější uložit peníze na spořicích nebo termínovaných účtech za 5 až 6 procent, než je investovat do nemovitostí a řešit možné problémy s nájemníky.

Očekávám, že s poklesem sazeb pro úročení vkladů společně s dostupnějšími hypotékami se zvýší zájem, jak o investice do nemovitostí, tak o pořízení vlastního bydlení. S narůstající poptávkou by mělo dojít k celkovému oživení nemovitostního trhu. S tím ale většinou souvisí i postupné zvyšování cen nemovitostí. Proto je vhodné k nákupu nemovitosti využít právě současný čas, kdy jsou ceny ještě na své průměrné úrovni a úrokové sazby hypoték i inflace již klesají.

 

Pokud hledáte pomoc při prodeji nebo nákupu nemovitosti, neváhejte kontaktovat profesionální makléře z realitního centra PATREAL. Pro bližší informace nám můžete zavolat zdarma na linku 800 400 237.