Reference od klientů: Znalecký posudek na prodejní cenu garáže od roku 2014 není potřeba

Reference od klientů: Znalecký posudek na prodejní cenu garáže od roku 2014 není potřebaPři prodávání nemovitosti se vždy musí zaplatit státu tzv. daň z nabytí nemovitosti. Stát tak těží z přesunu majetků mezi soukromníky. Finanční úřad se při výběru této daně může držet skutečné kupní ceny nemovitosti nebo požaduje vypracování znaleckého posudku na skutečnou hodnotu prodávané nemovitosti, který zajistí přesnější určení výše daně.

Kvalitní reference realitní kanceláře PATREAL potvrdily dobré zkušenosti klientů

Dobré reference přivedly paní Pokornou se svým dotazem k realitní kanceláři PATREAL a jejím zkušeným makléřům. Klientka se rozhodla pro prodej své garáže, ale potřebovala se zeptat na několik informací. Nalezení vhodného kupce a sjednání výhodné kupní smlouvy pro ni nebyl problém. Avšak ve chvíli, kdy zjistila, že se musí zaplatit daň z nabytí nemovitosti, vyvstaly obavy z jaké částky se bude vypočítávat. Povinná sazba stanoví daň na 4 % z ceny nemovitosti, avšak ta se může lišit například se stavem nemovitosti nebo si jen kupující s prodávajícím dohodnou cenu nižší, aby nemuseli platit vyšší daň. Finanční úřad se proti tomu bránil právě povinností vypracování znaleckého posudku.

Znalecký posudek pro finanční úřad se stal dobrovolným

Pro lepší pružnost prodeje nemovitostí a podporu trhu s nemovitostmi si vytvořil finanční úřad databázi cenových map a dalších podkladů, ze kterých dokáže sám pracovník finančního úřadu určit tzv. obvyklou cenu nemovitosti. Jen výjimečně u některých typů nemovitostí zůstala povinnost si posudek obstarat na vlastní náklady. "Garáže nejsou v seznamu zákonem stanovených nemovitých věcí spadajícím při prodeji do povinnosti vypracování znaleckého posudku," vysvětlil paní Pokorné realitní makléř Jiří Šmídek.

Co když je skutečná cena nemovitosti nižší než tabulková cena finančního úřadu?

Může se stát, že prodávaná nemovitost svou hodnotou neodpovídá cenám okolních nemovitostí podle cenové mapy. Do ní se totiž zahrnuje průměrné hodnocení lokality, její vybavenost službami a lukrativnost daného místa. Pokud prodáváte velmi zchátralý dům, který se hodí spíše na demolici, může být naopak výhodné nechat si znalecký posudek vypracovat. Finanční úřad pak při výpočtu daně bude postupovat podle tohoto posudku. S podobnými problémy se neváhejte obrátit na odborníky v realitní kanceláři PATREAL, kteří pomohou nalézt ideální řešení. Mnoho klientů se k nim i nadále vrací a to hlavně díky kvalitním referencím a předchozím dobrým zkušenostem.