Chcete ve smlouvě upřesnit podmínky předání bytu? Reference našich klientů potvrzují, že ideálním řešením je dodatek ke kupní smlouvě

Chcete ve smlouvě upřesnit podmínky předání bytu? Reference našich klientů potvrzují, že ideálním řešením je dodatek ke kupní smlouvěPodepsaná smlouva ještě nemusí být zárukou hladkého průběhu stěhování do nového bydlení. Klidně už může probíhat řízením na katastru nemovitostí a náhle se vyskytnou potíže. Do stejné situace se dostal i Martin Toman, když kupoval svůj nový byt v Modřicích. Transakci už měl dávno za uzavřenou, když nastaly problémy při
při předávání bytu. Chtěl si proto s prodávající jasně vymezit podmínky. Podepsanou kupní smlouvu jen tak upravovat nelze, ideálním řešením pro něj bylo sepsání dodatku.

K čemu je dodatek ke smlouvě

Když se uzavírá nová kupní smlouva, obě smluvní strany by měly dbát na to, aby obsahovala všechny obsahové i formální náležitosti. Zároveň z ní musí být odstraněno cokoliv, co by mohlo vést ke vzniku případných rozporů. Bohužel však nelze vyloučit, že si smluvní strany po uzavření kupní smlouvy vzpomenou, že chtějí na znění smlouvy něco změnit. To však nelze jen tak, podle § 40 odst. 2 občanského zákoníku může být písemně uzavřená smlouva změněna pouze písemnou formou.

V té chvíli přichází řada na dodatek ke kupní smlouvě.

Jak má dodatek ke smlouvě vypadat

Veškeré dodatky ke smlouvě musí splňovat formální náležitosti, které jsou vymezené zákonem. Zjednodušeně řečeno přímo vychází z kupní smlouvy.

Strany dodatku budou naprosto stejné jako ty, které mezi sebou uzavřely kupní smlouvu. Dodatek může uzavřít také zákonný zástupce původního účastníka smlouvy. Pokud jste kupní smlouvu uzavřeli s firmou a ta si mezitím změnila statutární orgán, nezoufejte. Stranou v tom případě není jednatel, ale celá firma. Případný dodatek to tak nijak neovlivní.

V každém dodatku nesmí chybět:

  • označení, že se jedná o dodatek ke smlouvě

  • označení stran

  • text dodatku

  • datum a podpisy stran

Rozhodně doporučujeme dodatky číslovat. Nikdy nevíte, kdy budete muset připisovat další. Jejich pořadí je sice možné odvodit od data podpisu, ale díky číslování budou přehlednější a lépe se na ně bude odkazovat - ať už v korespondenci nebo případných soudních sporech. Jakkoliv se vám může smlouva s novým dodatkem už zdát kompletní a přesně podle vašich představ, před ukončením prodeje nemovitosti se mohou objevit další komplikace. Je proto vhodné být s majitelem v kontaktu a smlouvu případnými dodatky vypilovat do formy, která bude maximálně vyhovující pro obě strany.

Smlouvu i dodatek vám pomůže vyřešit realitka s dobrými referencemi

Veškeré vyřizování kupní smlouvy na nemovitost i její případné dodatky za vás může vyřešit kvalitní realitní kancelář. Ušetříte si tak spoustu času se zařizováním i komunikaci s majitelem v době, kdy se máte jen těšit na nové a krásné bydlení. Po vyhledání dostatku referencí se pro spolupráci s naší RK PATREAL se rozhodl také Martin Toman. Vyřešili jsme za něj kompletně celou koupi jeho bytu včetně kupní smlouvy a jednoho dodatku. Výsledek si nemohl vynachválit.

“Spolupráce s realitní kanceláří PATREAL a zvláště se slečnou makléřkou Otovou byla dle mého názoru naprosto bezchybná a profesionální."