Reference PATREAL: Daň z nemovitostí na následující rok se platí v lednu

Reference PATREAL: Daň z nemovitostí na následující rok se platí v lednuS novými nemovitostmi, které jste si koupili v roce 2018 nepřihází jen radost z nového majetku, ale také starost o placení daní. Každý majitel nemovitosti musí pravidelně jednou ročně odvádět státem stanovenou daň. Jelikož pro rok 2018 zaplatil daň původní vlastník, čeká nové majitele placení daní až v lednu 2019. Rozhodující den pro určení vlastnictví je 1. 1. 2019. Ten, kdo je tohoto dne zapsán v katastru nemovitostí, musí ze zákona zaplatit daň, a to nehledě na právě probíhající prodej či zdržení na úřadech.

Přiznání k dani z nemovitých věcí se podává jen v případě změn

Povinnost k podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí mají osoby, které k 1. 1. 2019 jsou nově evidovány v katastru nemovitostí jako vlastníci nemovitostí. Předmětem daně z nemovitosti jsou domy, byty, garáže, ostatní budovy a samozřejmě také pozemky a vodní plochy. Základem pro daň je tedy stav zapsaný v katastru nemovitostí. Rozloha pozemku, počet jednotek, účel a druh pozemku, to vše rozhoduje o výsledné výši daně. Ovlivnit ji také může počet výškových pater u budovy nebo oblast, ve které se nemovitost nachází.

Daň z nemovitých věcí vyměřuje správce daně sám

Noví majitelé nemovitostí musí informovat svůj příslušný finanční úřad o tom, že k jejich majetku přibyla i nemovitost. Pokud nový majitel tuto povinnost nedodrží, hrozí mu pokuty až do výše několika desítek tisíc korun. Nicméně i obyčejná rekonstrukce může přinést dopady v daňové oblasti. Jestliže dlouhodobě vlastníte dům, ale v uplynulém roce jste přistavěli nové patro, musíte také podat nové daňové přiznání. Pokud však nedošlo k žádným změnám, vystaví vám správce daně pomyslný účet a zašle vám konkrétní složenku s požadovanou výší daně.

Daň z nabytí nemovitých věcí a daň z nemovitých věcí není to samé

K záměně daně z nabytí a daně z nemovitostí může dojít hlavně, pokud prodej nemovitosti probíhá na přelomu roku. Při změně vlastníka nemovitosti totiž musí kupující zaplatit daň z nabytí, ale to jej neosvobozuje od placení daně z nemovitosti v lednu. Pokud máte pochybnosti při placení daní, obraťte se na realitní makléře společnosti PATREAL nebo na zkušeného advokáta či daňového poradce. Problematika daňového práva je velmi složitá zvláště proto, že často dochází k novelizacím a dalším změnám. Například v roce 2019 se novelizuje vyhláška č. 419/2013 Sb., podle které se určuje směrná hodnota pro účely daně z nabytí nemovitých věcí. K tomu také novely ovlivní průměrné základní ceny u zemědělských pozemků, což se vztahuje hlavně na základ daně pro orné půdy a zahrady. Výši daně určují také obce vyhláškou o místním koeficientu, kterým se násobí základ daně a promítne se tak do výše daně i lukrativita umístění nemovitosti. Takové změny se chystají s novým rokem 2019 pouze v jedné části Plzně a ve dvou ulicích Olomouce. Všechny další informace spojené s placením daní poskytuje příslušný finanční úřad.