Jak vybavit byt k pronájmu

Jak vybavit byt k pronájmuPořídili jste si byt jako investici a chcete jej pronajímat? Máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit, aby byt oslovil co nejvíce potenciálních zájemců, ale také aby vám výbava vydržela dlouhé roky. Pojďme si to shrnout.

Vybavený byt: Výhody a nevýhody 

Záleží, zda se rozhodnete vybavit byt i nábytkem, anebo jen tzv. základním vybavením bytu, což je třeba kuchyňská linka, podlahy, topení, obklady v koupelně, sanita. 

Pronajmout vybavený byt totiž pro vás bude představovat další investici v podobě koupě nábytku. Vybavený byt vyhledávají spíše nájemníci, pro které se bude jednat o krátkodobější řešení – bývají to většinou studenti a pracující cizinci. Byt ovšem můžete pronajmout za vyšší cenu. 

Byt nevybavený nábytkem je ideální pro dlouhodobější nájemníky, kteří většinu výbavy mají vlastní. Co ale bývá velkou výhodou, je pořízení základních spotřebičů do bytu, jako je lednice, pračka, myčka. Pokud se vám tolik peněz nechce investovat a nechcete riskovat, že vám je nájemníci poškodí, pak nezapomeňte při dispozičním řešení na tyto spotřebiče myslet. Na lednici vyčleňte dostatek místa i elektrickou zásuvku, stejně jako myčku i pračku, která vyžaduje i napojení na odpady. 

S barvami buďte opatrní 

Ať už vybíráte podlahu, obklady nebo barvu kuchyňské linky, buďte s barvami opatrní. A to zejména pokud si libujete ve výrazných a sytých barvách, které však nemusí být po chuti každému. Složitě se také kombinují s jinými prvky. 

Světlé barvy a pastelové odstíny velmi zútulní prostor bytu a také jej opticky zvětší. Přírodní krémové barvy třeba pro kuchyňskou linku budou také vhodnější variantou, než nejrůznější odstíny červené, zelené, fialové. 

Sázka na kvalitní materiály 

Pokud vybíráte podlahy, sázkou na jistotu jsou kvalitní a pevné materiály. Pokud můžete, volte spíše laminátové nebo vinylové podlahy, které nejsou tolik náchylné k poškrábání a oděrkám jako dřevo. Do koupelny či kuchyně jsou praktické obklady, ideálně velkoformátové, které jsou odolné proti vlhkosti i vodě. Na metrážové koberce rovnou zapomeňte. Buď nechejte nájemníky, ať si pořídí vlastní, anebo zvolte kusové, např. do obývací části, kde hrozí největší poškození podlahy. 

Pokud skříně, zvolte vestavěné 

Velkým tématem v bytech jsou i úložné prostory, které jsou naprosto klíčové. Zejména, pokud byt nedisponuje komorou nebo sklepem, je důležité, aby nájemníci měli dostatek místa na uložení sezónních i dalších věcí, které nechtějí mít na očích. 

Ideální jsou proto šatní skříně, nejlépe vestavěné, které jsou stabilní a pevné. Jedná se o investici na dlouhou dobu. Pokud navíc bojujete s malým prostorem, vyberte ty se zrcadlovými dvířkami, které opticky zvětší prostor.

Sedačku ano, postel ne? 

Záleží na vás, pokud se rozhodnete byt doplnit i dalšími kusy nábytku. Vhodné mohou být sedací soupravy, které se složitě stěhují a mohli by nájemníkům ušetřit práci. Co ale rozhodně nekupujte, je postel. Ta je natolik intimním místem, že si ji každý nájemník koupí sám, případně ji už vlastní. 

Pojištění domácnosti

Nezapomeňte na pojištění domácnosti v pronajatém bytě. Jedná se o nejlepší způsob, jak svůj majetek ochránit. Stále častěji se pojištění domácnosti stává součástí nájemní smlouvy. Zahrnete do něj vše, co v bytě vlastníte. Myslete ale i na škody, které může způsobit obyvatel bytu třeba sousedům. V takovém případě potřebujete pojištění odpovědnosti, které byste měli rovněž zahrnout do nájemní smlouvy.