Reference klientů: Jak nepřijít o rezervační poplatek

Reference klientů: Jak nepřijít o rezervační poplatekKdyž se chce realitní kancelář ujistit, že kupující má o nemovitost vážný zájem, vystaví mu rezervační smlouvu, se kterou se pojí také rezervační poplatek. Poté, co transakce úspěšně proběhne, záloha se odečte z celkové ceny nemovitosti. Taková je běžná praxe, která se využívá v případě jakéhokoliv klienta. Co když ale zájemce o dům nebo byt nezíská hypotéku? Může si realitka nechat jeho rezervační poplatek? Stejnými otázkami se zabýval i jeden z našich klientů. Koupi bytu chtěl původně zařídit přes jinou realitní kancelář, na základě referencí však kontaktoval i PATREAL a prosil nás o radu, jak by měl postupovat.

Rezervaci byste měli řešit pouze s realitkou s dobrými referencemi

Náš současný klient ve spolupráci s finanční poradkyní jednal s bankou, která pro schválení hypotéky vyžadovala návrh kupní smlouvy. V realitce však o jeho vystavení nechtěli ani slyšet do té doby, než by zaplatil rezervační poplatek. Pokud by však hypotéka nakonec schválena nebyla, o nemalý finanční obnos by podle makléřů přišel. To se klientovi nezdálo, s přístupem realitní kanceláře navíc nebyl spokojen. Rozhodl se proto kontaktovat jinou. Dal na doporučení a reference svých známých a oslovil RK PATREAL. Ptal se nás, zda bylo jednání ze strany předchozí realitky solidní a jak by vlastně měl reálně postupovat.

Vysvětlili jsme mu proto, že na vzniklou situaci se dá nahlížet ze dvou pohledů. Ze strany klienta je jasné, že nebude chtít platit rezervaci, která by mu také mohla propadnout. Je však třeba se zamyslet i nad pohledem zprostředkovatele. Vypracování kupní smlouvy není jen tak, vyžaduje čas a preciznost. Jak vysvětluje i Jaroslava Wiszová, jednatelka RK PATREAL:Smlouva kupní na nemovitost má mnohá specifika a náležitosti vyplývající z aktuálního právního a technického stavu nemovitosti. Jinak řečeno, musí se v ní odrazit vše, co se koupě konkrétní nemovitosti týká.”

Rezervační smlouva je tak jednou z cest, jak zajistit, aby veškerá práce nepřišla vniveč. Kdyby makléři z předešlé kanceláře dostatečně vysvětlili, proč poplatek reálně potřebují, pravděpodobně by neměl s jeho složením problém. Je to však právě kvalitní komunikace, ochota a vstřícnost, které odlišují dobré realitní kanceláře od skvělých, ke kterým se budete chtít vracet.

Hypotéka by měla přijít před rezervační smlouvou

Když se klient bál o vrácení rezervačního poplatku, nabízelo se mu vícero variant:

  • zkusit se domluvit s bankou, zda je návrh kupní smlouvy skutečně nutný. Vzhledem k tomu, že kupní smlouva slouží především jako podklad pro finální schválení úvěru či až jeho čerpání, je nutnost předložení jejího návrhu spíše nestandardní.

  • kdyby se s bankou nedomluvil, znovu by mohl zhodnotit své finanční možnosti a zkusit se podívat na nabídky jiných bankovních domů.

  • mohl by také apelovat přímo na realitní kancelář a domluvit se s ní tak, aby mu v případě nezískání hypotéky vrátila rezervační zálohu.

 

Třetí varianta by byla zcela jistě nejlepší, pro velkou část realitních kanceláří je zbytečně riskantní. Jen málokterá realitka by chtěla svým klientům v takové míře vstříc, aby na vrácení rezervačního poplatku přistoupila. Náš klient však už podle referencí věděl, že RK PATREAL mezi ně patří a dnes se už raduje z nového bytu, který ve spolupráci s našimi makléři zakoupil.