Za manželství mi manžel daroval ideální polovinu domu, po rozvodu chce aby jsem mu vyplatila 500 000Kč. Mohli by jste mi poradit? (Dita Holasová))

Dobrý den, za manželství mi manžel daroval ideální polovinu domu, máme sepsanou darovací smlouvu u notáře. Během manželství si manžel našel milenku, rozvedli jsme se ,nemovitost si dělíme na dvě bytové jednotky, a bývalý manžel po mě chce abych mu za darovanou polovinu zaplatila 500 000,přičemž,ode dne darování ideální poloviny, přispívám na překlenovací úvěr, ke kterému nemám ze zákona žádnou právní odpovědnost, ale z morálního hlediska přispívám. Mohli by jste mi poradit nebo jak to vidíte vy, Děkuji Lenka

Dobrý den.

Podle popisu, který jste poskytla, je třeba především zvážit, jaká práva a povinnosti vyplývají z vaší darovací smlouvy s manželem. Pokud bylo v této smlouvě uvedeno, že darovaná polovina domu je vámi vlastněna bez jakýchkoli omezení a bez povinnosti něco splácet, můžete mít silnou pozici pro odmítnutí nároku bývalého manžela na platbu 500 000 Kč.

Pokud však vaše darovací smlouva obsahuje omezení nebo podmínky, které vás zavazují k placení, může být situace složitější. V takovém případě byste se měla poradit s právníkem, abyste zjistila, jaké jsou vaše možnosti a jaký je váš právní postavení.

Co se týče překlenovacího úvěru, pokud jste se na jeho splácení dobrovolně podílela a nepodílela se na něm ze zákona, nemusíte být právně zodpovědná za jeho splácení. Nicméně, pokud byl tento úvěr použit na údržbu nebo opravy domu, který je společným majetkem vás a vašeho bývalého manžela, může být vaše morální povinnost se na jeho splácení podílet.

V každém případě byste měla zvážit všechny relevantní faktory a případně se poradit s právníkem, aby bylo možné najít nejlepší řešení pro vaši situaci.

Odpovídá: Dita Holasová-asistentka-certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]