Vrátí mi realitní kancelář rezervaci, když nezískám hypotéku? (Jaroslava Wiszová)

Dobrý den, s přítelem chceme koupit rodinný dům přes RK. Máme svojí finanční poradkyni, která nám vyřizuje hypotéku, ale banka chce návrh kupní smlouvy. V RK nám bylo řečeno, že jakmile složíme rezervační zálohu, vystaví nám jí, ale když by nám hypotéku neschválili, o zálohu přijdeme. Naše poradkyně do RK volala a žádný návrh ani standardní kupní smlouvu nemají. Až po složení rezervačního poplatku nám vystaví kupní smlouvu přímo na naše jména a tu jistou nemovitost. Je to možné a může toto po nás RK chtít? Děkuji.

Vrátí mi realitní kancelář rezervaci, když nezískám hypotéku? (Jaroslava Wiszová)Dobrý den, Vámi zmíněný problém má dva pohledy. Ten Váš, kdy logicky nechcete uzavírat rezervační smlouvu bez jistoty získání hypotéky. Na druhé straně je pak pohled zprostředkovatele, který se Vám pokusím vysvětlit. V první řadě nic jako mustr kupní smlouvy neexistuje a pokud Vám nějaká RK něco takového nabídne, bude to dokument bez valné právní váhy. Smlouva kupní na nemovitost má mnohá specifika a náležitosti vyplývající z aktuálního právního a technického stavu nemovitosti. Jinak řečeno, musí se v ní odrazit vše, co se koupě konkrétní nemovitosti týká. Tedy zejména veškerá omezení vlastnického práva a způsob jejich vypořádání, nabývací tituly, forma vypořádání kupní ceny atd. Smlouvu připravuje právník realitní kanceláře (alespoň by to tak mělo být) a není to práce zadarmo. Nelze tedy pro každého zájemce, který teprve žádá o hypotéku a není ochoten složit rezervační zálohu připravovat takový dokument a nevěřím, že s pouhým nevyplněným formulářem by se banka spokojila.

Jaké je tedy řešení? Nabízejí se dvě varianty. Osobně nevím, proč banka již ve fázi prvotního předschválení hypotéky požaduje smlouvu kupní, která je především podkladem pro finální schválení úvěru či až jeho čerpání. Nicméně proti bance si protestovat troufne málokdo. Druhá varianta je dohoda s realitní kanceláří, že v případě nezískání hypotéky Vám vrátí rezervační zálohu. Ne každá RK ale na toto přistoupí, protože únikových cest z takové rezervace je tolik, že sama rezervace postrádá svůj smysl. Doporučuji tedy nejdříve zjistit Vaše finanční možnosti a nabídky bankovních domů (mít tzv. předschválenou hypotéku s určitým stropem) a až poté hledat nemovitost.

Odpovídá: Jaroslava Wiszová - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]