Uplatnění práva z vady stavby (Jaroslav Šlezingr)

V loňském roce jsme koupili starší nemovitost, nyní jsme při vyklízení půdy zjistili, že jsou trámy a pozednice napadeny dřevomorkou. Likvidace dřevomorky si žádá výrazný zásah do konstrukce budovy. Není možné, aby nákaza vznikla až za našeho působení, dle odborníka je napadení několikaleté. Je možné žádat po bývalém majiteli náhradu škody? Dřevomorka zřejmě vznikla zanedbáním údržby nemovitosti bývalým majitelem.

Uplatnění práva z vady stavby (Jaroslav Šlezingr)Dobrý den, obecně ano – napadení trámů dřevomorkou může být považováno za vadu stavby, kterou můžete uplatnit u prodávajícího a požadovat nápravu – pravděpodobně finanční kompenzaci vynaložených nákladů na opravu. Ale vždy záleží na posouzení konkrétního případu a všech okolností – jestli jste neměli možnost všimnout si, že trámy jsou poškozené už před koupí, jestli Vás prodávající na tuto skutečnost neupozornil, jestli takové poškození není u staveb v takovém stavu a stáří běžné, tj. jestli jste to neměli předpokládat, jestli jste vzhledem k ceně nemovitosti neměli takovou vadu předpokládat, apod. Co se týče lhůty pro uplatnění práva z vad stavby, tak ta je od účinností nového občanského zákoníku sice prodloužena na 5 let, ale kupující je povinen si stavbu dostatečně prohlédnout co nejdříve po koupi. Ve Vašem případě by tak bylo nutné posoudit, jestli jste na dřevomorku nepřišli pozdě, tj. jestli jste při odborné péči neměli stav trámů kontrolovat dříve. Doporučuji Vám se co nejdříve obrátit s vadou na prodávajícího (ideálně poštou, abyste měli doklad o uplatnění vady) a žádat nápravu.

Odpovídá: Jaroslav Šlezingr - certifikovaný realitní makléř  » Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]