Před 2 roky jsme prodali rodinný dům. Nyní se nový majitel ozval, že jsou na něm skryté vady. Má na to nárok? (Jaroslava Wiszová)

Dobrý den. Před 2 roky jsme prodali deset let starý rodinný dům. Nyní se nový majitel ozval, že jsou na něm chyby. Že komín, který je od krbu nemá patřičnou výšku, že u komína není stupačka, že v topném systému dochází k poklesu tlaku. Prý to jsou skryté vady. V rodinném domě kupující bydlel 3 měsíce před samotnou koupí a se stavem se řádně seznámil. Má nový majitel nárok nám vyhrožovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Pokud byl dům prodán "včetně veškerých vad a nedostatků" a kupující se se stavem domu seznámil před koupí, není možné, aby nový majitel uplatňoval nárok na reklamaci vad, které mu byly známy nebo měl možnost je zjistit. Pokud by byly vady při prodeji skryté a prodávající o nich nevěděl, nový majitel může uplatnit nárok na nápravu, snížení ceny nebo odstoupení od kupní smlouvy.

Je tedy důležité zkontrolovat kupní smlouvu, jestli jsou v ní specifikovány záruky a omezení odpovědnosti pro prodávajícího. V případě nejasností je vhodné se obrátit na právníka, který vám poradí, jak postupovat.

Odpovídá: Jaroslava Wiszová - jednatelka společnosti - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]