Musí nájemník souhlasit s rekonstrukcí bytu? (Jaroslav Šlezingr)

Dobrý den. Koupila jsem dům s nájemníkem, je to starý pán, bydlí v jednom z bytů domu, předala jsem mu novou nájemní smlouvu k prostudování a on nechce opravy od nás které jsou nutné ve starém bytě udělat(voda elektrika, topení, okna) jsou zrezivělé atd. Co dostal smlouvu tak neotvírá, zvoníme, klepeme a nic, chce aby bylo vše při starém, ale to nejde, vzhledem k bezpečnosti v bytě opravy musí být. Nevíme co dělat. Starostovi ve vsi také neotvírá, ale je tam slyšet. Jde na nákup a zavře se. Děkuji za radu. S pozdravem Hrušková

Dobrý den paní Hrušková,

reaguji na Váš dotaz do naší poradny:

 

pokud jste koupila dům i s nájemníkem v některém z bytů, smlouva o nájmu, kterou měl uzavřenou přechází ze zákona na nového vlastníka nemovitosti se všemi právy a povinnostmi.

Pokud nechce opravy v bytě, které asi nejsou havarijní, ale jedná se o kompletní rekonstrukci, nemůžete bez jeho svolení provádět.

Podle Vaší zprávy jde o výměnu oken, topení, elektroinstalace i vodoinstalace a to by se pravděpodobně musel vystěhovat.

Pokud chcete tento byt rekonstruovat, můžete po domluvě s nájemníkem a pouze s jeho souhlasem, případně po dohodě s advokátem.

 

Odpovídá: Jaroslav Šlezingr-certifikovaný realitní makléř | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]