K čemu slouží tzv. Protokol o prohlídce? (Jaroslava Wiszová)

Dobrý den, chtěl bych koupit byt a prostřednictvím realitní kanceláře jsem si domluvil prohlídku. Před prohlídkou mi byl makléřem na ulici předložen k podpisu dokument, který měl sloužit pro vykázání uskutečnění prohlídky pro realitní kancelář. Bylo už docela pozdě (okolo půl šesté) a v tuhle roční dobu i zima a tma (takže jsem chtěl být rychle v teple a vidět už taky bylo prd), takže jsem v dobré víře dokument podepsal, ale doma jsem se zhrozil nad svou hloupostí. Šlo totiž o hojně zmiňovaný „Protokol o prohlídce“. Abych pravdu řekl, docela mě toto jednání makléře slušně řečeno naštvalo, ale měl bych dotaz: Je tento dokument vůbec platný a vymahatelný?

K čemu slouží tzv. Protokol o prohlídce? (Jaroslava Wiszová)Dobrý den, protokoly o prohlídce zavazují zájemce o koupi uzavřít smlouvu kupní na konkrétní nemovitost pouze prostřednictvím zprostředkovatele, který nemovitost ukázal. To by samo o sobě nebyl problém, pokud by k tomuto jednání měla realitní kancelář oprávnění od majitele nemovitosti. To bohužel většinou nemá, ostatně kdyby měla (např. ve formě zprostředkovatelské smlouvy), tento protokol by byl zbytečný. A právě zde je celý problém tohoto závazkového jednání. Makléř totiž zavazuje stranu obchodu uzavřít smlouvu s druhou stranou, která o tom však ani nemá tušení. Jako takové je toto jednání resp. závazek z něj vyplývající neplatný. Musím dále konstatovat, že právě na tyto protokoly chodí do poradny nejvíce dotazů. Makléři se totiž tváří, že potřebují pouze „pro šéfa“ potvrdit, že na prohlídce s klientem byli a klient, který netuší, o co jde, dokument v dobré víře podepíše. Ve skutečnosti však podepisuje formu zprostředkovatelské smlouvy výhradního charakteru.

Odpovídá: Jaroslava Wiszová - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]