Jak postupovat při prodeji nemovitosti, když je na ní zástavní právo (soukromá osoba). (Jaroslava Wiszová)

Dobrý den, jak postupovat, když je na nemovitosti zástavní právo (soukromá osoba). Bohužel splacením dluhu nedošlo k výmazu a "zastavitel" nekomunikuje. Nemám v ruce žádné doklady o dluhu, ani splacení. Mám se obrátit na soud. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Pokud na nemovitosti existuje zástavní právo a zástavitel nekomunikuje a nevíte o stavu dluhu ani o tom, zda byl splacen, můžete se obrátit na soud a podat žalobu na výmaz zástavního práva. V této žalobě je potřeba uvést, že se jedná o nemovitost, na které bylo zástavní právo zřízeno, jméno zástavitel a jaké právo bylo zřízeno. Dále je vhodné uvést důvody, proč je zástavní právo již neplatné (např. dluh byl splacen), případně uvést, že nevíte o tom, jaký je stav dluhu a požádat o návrh na výmaz zástavního práva.

Soud pak prověří, zda byla žaloba podána v souladu s právními předpisy a zda máte nárok na výmaz zástavního práva. Pokud soud rozhodne ve váš prospěch, bude zástavní právo zrušeno a bude proveden výmaz v katastru nemovitostí.

Je důležité si uvědomit, že výmaz zástavního práva může být složitý proces a může trvat několik měsíců, zvláště pokud zástavitel nekomunikuje. Je proto vhodné vyhledat právníka, který vám pomůže s celým procesem.

 

Odpovídá: Jaroslava Wiszová - jednatelka společnosti - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]