Jak je to s vyúčtováním služeb u pronajatého bytu? (Petr Skoták)

Dobrý den mám dotaz. Dcera platí paušální služby. Nemá nárok na vyúčtování i když má přeplatek. Dodatek k nájemní smlouvě kde bude napsaný zálohy na služby a nájem ve smlouvě nemá. Má tam jen částku kterou musí platit. Pronajímatel jí dodatek nechce napsat. Můžeme s tím něco dělat? Chápu to tak že když budeme mít nedoplatek tak ho tedy platit nemusí Monika Lorencová

Dobrý den, paní Lorencová,

V nájemní smlouvě by mělo být vždy specifikované, za co konkrétně platíte.

Pokud je například k nájemnému částka 4.000 Kč za služby a energie, je nutné specifikovat, co konkrétně je v této částce zahrnuto. Vyúčtování, tedy případné přeplatky nebo nedoplatky, musí pronajímatel vyúčtovat do 4 měsíců za ukončené období a dle zákona by tak měl činit vždy.

Samozřejmě jsou známé i případy, kdy se pronajímatel s nájemníkem dohodne, že služby a energie nebude vyúčtovávat, ale toto je v rozporu se zákonem.

Zkuste na pronajímatele zatlačit, ať Vám pošle rozpis záloh a předloží vyúčtování. Pokud by nepomohlo, tak je poté vhodné se obrátit na právníka.

Nájemní smlouvu jsem neviděl, reaguji jen na Váš dotaz, tak více sdělit k tomuto nemohu.

Odpovídá: Petr Skoták - certifikovaný realitní makléř | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]