Hrozí mi okamžitým vyhozením z nájmu. Jak se mohu bránit? (Markéta Otová)

Dobrý den, mám na vás dotaz. Od 1.5. mám nájemní smlouvu na pronájem bytu. Nájemci sem poslala o 5 dní pozdě nájem a pán mi hrozí okamžitým vyhozením a odpojením elektřiny pokud mu byt nepředám. Jak se mohu bránit?

Hrozí mi okamžitým vyhozením z nájmu. Jak se mohu bránit? (Markéta Otová)Za hrubé porušení smlouvy se může považovat neplacení nájemného minimálně po dobu minimálně dvou po sobě jdoucích měsíců, v tento okamžik pronajímatel může poslat výpověď pro hrubé porušení smlouvy, kdy prvním dnem následujícího měsíce od doručení této výpovědi (počítá se i fikce doručení) běží měsíční lhůta pro vystěhování nájemníka. Pokud toto nebylo splněno, pronajímatel nesplňuje podmínky NOZ pro hrubé porušení nájemní smlouvy a můžete se bránit.

Toto už by byla ale věc na řešení přes právníka.

Pokud jste se jedinkrát zpozdila o 5 dní s úhradou nájmu, může od Vás (pokud máte stanoveno ve smlouvě smluvní pokutu) požadovat pronajímatel za tyto dny smluvní pokutu. Nelze ale považovat za hrubé porušení nájemní smlouvy a z toho vyplývající vystěhování nájemníka.

Odpovídá: Markéta Otová - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]