Zrušení kupní smlouvy (Pavlína Hojecká)

Chtěl jsem koupit RD přes realitní kancelář. Za dům jsem řádně složil rezervační poplatek a protože jsem potřeboval financovat koupi hypotékou, začal jsem vyřizovat vše potřebné pro banku. Součástí toho byl odhad nemovitosti v hodnotě cca 4500Kč. Poté, co vše proběhlo, mi zavolal makléř, že si prodávající prodej rozmyslel. RK mi prý rezervační poplatek samozřejmě vrátí, ale mám nějakou možnost dostat od někoho peníze, které jsem utratil za odhad úplně zbytečně?

Zrušení kupní smlouvy (Pavlína Hojecká)Dříve než vynakládáte určité výdaje, měli byste uzavřít s RK a prodávajícím trojstrannou smlouvu, může se jednat o smlouvu o rezervaci, o složení blokovacího depozita či smlouvu o budoucí smlouvě kupní. Ta by měla obsahovat zajišťovací instrumenty (nejčastěji smluvní pokuty), které podobné zbytečné náklady pokryjí. Pokud jednání bylo již před samotným finále zrušeno ze strany prodávajícího, pak by Vám mohl pomoci institut předsmluvní odpovědnosti implikovaný v novém občanském zákoníku.

Odpovídá: Pavlína Hojecká - realitní makléřka


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]