Potřebuji při prodeji domu průkaz energetické náročnosti a jak vím, že bude průkaz kvalitně zpracován?

Od 1. 7. 2015 vstoupila v platnost novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Novela přináší podstatné změny při vystavování energetických průkazů (štítků). Prodávající (zprostředkovatel) je povinen v reklamních a informačních materiálech uvádět u inzerovaných nemovitostí jejich energetickou třídu.

Pokud nemá k dispozici energetický průkaz, musí uvést v inzerci nejhorší energetickou třídu - G. To však může danou nemovitost v očích zákazníků značně poškodit v porovnání s obdobnými nemovitostmi na trhu a může tak sehrát důležitou roli při rozhodování zájemce o koupi. V případě uvedení třídy G v inzerci však neznamená, že prodávající nemá již povinnost PENB vytvořit.

Za nesplnění této povinnosti navíc hrozí prodávajícímu (zprostředkovateli) pokuta až 100 000 Kč za každý jednotlivý případ. Každý PENB musí být zpracován na základě kontroly a měření technika. V opačném případě dochází k tvorbě nevěrohodných a podvodných průkazů, které jsou pak neplatné.

Všechny PENB budou navíc povinně registrovány do centrálního registru MPO, tzn. snadnější kontrola všech vydaných PENB od jednoho daného auditora, který pochybil.

Odpovídá: Markéta Otová

°°°

Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]