Mohu zplnomocnit příbuzného pro přepis zděděné nemovitosti? (Pavlína Hojecká)

Dobrý den, v rámci dědického řízení jsme zdědili nemovitost, kterou ale chceme prodat přes RK. Vzhledem k tomu, že bydlíme cca 300km daleko, musím jet kvůli podpisům všech smluv přes celou republiku? Nebo můžu zplnomocnit příbuzného, který bydlí poblíž zděděné nemovitosti?

Mohu zplnomocnit příbuzného pro přepis zděděné nemovitosti? (Pavlína Hojecká)Jsou dvě možnosti prodeje takto vzdálené nemovitosti. První možnost je, že uzavřete zprostředkovatelskou smlouvu s RK působící ve Vašem okolí, která se o prodej postará. Druhou možností je, že na základě plné moci notářsky ověřené můžete svého příbuzného zplnomocnit k jednání s RK působící v místě nemovitosti i k podpisu veškerých smluv, jako jsou kupní smlouva, smlouva o úschově atd.

Vzorový případ - prodej RD Ponětovice

Tento případ byl složitější v tom směru, že v rámci dědictví se o nemovitost dělilo 7 pozůstalých, kteří bydleli po celé ČR - od Slezska, přes jižní Moravu, Prahu až po severní Čechy. Jednotliví dědicové se mezi sebou neznali, prakticky se o sobě vzájemně dozvěděli až v rámci dědického řízení. 

V tomto případě se musely řešit plné moci nejen na podpis zprostředkovatelské smlouvy, ale také na podpisy kupní smlouvy, smlouvy o úschově a dalších dohod mezi jednotlivými dědici. Podpisy takových plných musí musejí být samozřejmě notářsky ověřené. Jednou z nejdůležitějších věcí je jasná komunikace se všemi prodávajícími. 

Tento případ není ještě v současné chvíli ukončen, vše ale spěje k úspěšnému konci a spokojenosti jak na straně prodávajících, tak na straně kupujících. 

Odpovídá: Pavlína Hojecká - realitní makléřka


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]