Majitel požaduje vymalování bytu při ukončení pronájmu. Má na to právo? (Janette Klíčníková)

Dobrý den, domluvil jsem se s majitelem na ukončení nájmu a on po mně požaduje vymalování bytu. Má na to právo?

Dobrý den,

Při rozhodnutí, kdo bude financovat malování bytu, by mělo být přihlédnuto k délce nájmu a stavu stěn. V případě sporů lze nahlédnout do předávacího protokolu, kde by měl být stav stěn při předání nájemníkovi popsán. Pokud majitel a nájemce předávací protokol nesepsali nebo se nemohou dohodnout, mohou se obrátit až na soud.
V případě sporu by soud posuzoval již zmíněnou dobu pobytu nájemníka v bytě a ohlížel by se zejména na § 6 nařízení vlády č. 258/1995 Sb., které se této problematice věnuje následovně:

"Náklady spojené s běžnou údržbou bytu jsou náklady na udržování a čištění bytu, které se provádějí obvykle při delším užívání bytu. Jsou jimi zejména pravidelné prohlídky a čištění předmětů uvedených v § 5 odst. 3 (plynospotřebičů apod.), malování včetně opravy omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn, čištění zanesených odpadů až ke stoupačce a vnitřní nátěry."
Malování tedy spadá pod běžnou údržbu bytu, která je jednoznačně uložená nájemci.

Problém může nastat i pokud nájemce po dobu svého užívání vymaloval, ale jinými barvami. Součástí většiny smluv je totiž podmínka, že nájemce byt předá v původním stavu. Pokud nájemce použil při malování ostré barvy kde předtím byla bílá, má majitel právo požadovat přemalování, protože výrazné barvy mohou změnit ráz celého bytu.

Pokud nájemce opouští byt, měl by si sjednat schůzku s majitelem přímo v bytě a otázku malování vyřešit domluvou. Vzít si s sebou předávací protokol, aby společně mohli posoudit míru opotřebování v porovnání se stavem při předání bytu do nájmu. Vše objektivně zvážit a určit, kdo bude malovat nebo malování hradit.

 

Odpovídá: Janette Klíčníková - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]