Kdo je povinen zaplatit připojení nového sporáku? (Jana Sedláčková)

Dobrý den, pronajali jsme si byt a krátce po nastěhování se musel vyměnit sporák kvůli unikajícímu plynu. Zajímalo by mě, kdo je povinen zaplatit připojení nového sporáku? Děkuji.

Kdo je povinen zaplatit připojení nového sporáku? (Jana Sedláčková)Dobrý den, nájemce hradí v bytě běžnou údržbu a drobné úpravy související s užíváním bytu. Co se rozumí drobnými úpravami, říká nařízení vlády č. 308/2015 Sb. v § 3 až 5 (dostupné např. zde 
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308/zneni-20160101#p3
).

Podívejte se tedy na vymezení drobných oprav a podle toho co konkrétně se v bytě dělalo za opravy uvidíte, kdo je má platit. Opravy uvedené výslovně v § 4 platí nájemce. Jiné opravy hradí jen do částky 1.000,- Kč. A součet nákladů na opravy, které platí nájemce, nesmí za jeden kalendářní rok přesáhnout 100 Kč za m2 podlahové plochy bytu. Podle toho jak vadu popisujete – výměna sporáku za nový – tedy úhrada nákladů na zapojení nového (nikoliv na nový sporák jako takový),  tak by se mělo jednat o opravy podle § 5 – tedy pokud byly náklady do 1000,- Kč tak je platíte Vy jako nájemce, pokud byla výměna dražší, tak ji platí pronajímatel.

Odpovídá: Jana Sedláčková - realitní makléřka » Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]