Jak vybrat dobrou realitní kancelář?

Vážení klienti, realitní kancelář PATREAL působí na realitní trhu již 20tým rokem, po celou tuto dobu je mým prvořadým cílem spokojenost každého klienta, ať už prodává či kupuje nemovitost v řádu několika milionů či zahrádku za dvacet tisíc. Individuální přístup je hlavní devizou naší kanceláře, nesnažíme se o mohutný rozmach naší firmy, o co největší počet makléřů a zakázek, ale o maximální a stále se prohlubující zkvalitňování našich služeb.

Z těchto důvodů velmi uvítám, pokud mě budete informovat o spokojenosti či nespokojenosti s činností některého z našich realitních makléřů. Uvítám jak Vaše připomínky, které budu považovat za náměty na zlepšení, tak poděkování za spolupráci jako důvod k pochvale. Mohu Vás ujistit, že každý podnět, který z Vaší strany obdržím, vezmu velmi vážně a pokusím se z něj vyvodit ponaučení pro naše další působení.

Děkuji Vám za Vaše názory!

Jaroslava Wiszová - jednatelka PATREAL s.r.o.

Jak vybrat dobrou realitní kancelář?

Dovoluji si Vám předložit několik užitečných rad pro každého, kdo potřebuje využít služeb realitní kanceláře v této nelehké době.

Vyhledávejte služby zavedených realitních kanceláří. Vyhýbejte se jednotlivcům, slibujícím fantastické nemovitosti a služby. Dnes více než jindy, Vám dokáže zkušený realitní makléř dohodnout výraznou slevu, případně doporučit nemovitost za výhodných podmínek a v neposlední řadě zajistit výhodné financování, které už dnes taktéž není samozřejmostí. Kvalitní realitní kancelář je úzce propojena s profesionálními finančními poradci. Neuzavírejte smlouvu s kanceláří dříve, než vše pečlivě zvážíte. Žádná solidní realitní kancelář Vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí.


V čem spočívají pro klienta výhody, jestliže se obrátí na členskou realitní kancelář? Každý člen ARK ČR se zavazuje dodržovat Etický kodex realitního makléře – člena ARK ČR. Všichni členové jsou povinně pojištěni na případnou škodu vyplývající z výkonu své profese (pojištění odpovědnosti).

Při přijímání nemovitosti k prodeji do nabídky realitní kanceláře je mimořádně důležitá a citlivá otázka stanovení nabídkové ceny dané nemovitosti. Jsou realitní kanceláře, které přistoupí na jakoukoli cenu, kterou klient požaduje a to hlavně z toho důvodu, aby získala další nemovitost do své nabídky. Představa mnoha prodávajících, že nejdříve zkusí nabízet za vyšší cenu, a když se zájemce nenajde, pak cenu sníží, je velmi ošidná. Potenciální zájemci, kteří v určité lokalitě hledají takovou nemovitost po určitou dobu, pokles ceny zaregistrují a část z nich to považuje za varovný signál a o nemovitost ztratí zájem.

Většina zavedených realitních kanceláří uzavírá pouze tzv. exkluzivní smlouvy. Jsou to smlouvy, kterými klient zmocňuje kancelář k výhradnímu zastoupení ve věci prodeje uvedené nemovitosti. Pokud vložíte prodej Vaší nemovitosti do více RK, jedná se o tzv. zakázku nikoho a podle toho se jí také žádná z oslovených RK dostatečně nevěnuje, čímž tato nemovitost postupně ztrácí cenu, neboť zájem o ni je minimální.

Je opravdu podivné, že v oblasti jiných služeb nikdo nepochybuje o tom, že smluvní zajištění obchodního vztahu je nutné, ale prodej nemovitosti v řádu milionů se často řeší jak na trhu.

Exkluzivita je v zájmu všech účastníků obchodu, t.j. prodávajícího, kupujícího a zprostředkovatele. Smluvní „pravidla hry“ jsou dána, všichni účastníci se mohou tak plně soustředit na „hru“, jejímž cílem je finální spokojenost všech účastníků.

Věřím, že současný vývoj obchodu s nemovitostmi bude směřovat ke zkvalitnění a komplexnosti služeb zprostředkovatelů a smluvní základ mezi klientem a kanceláří je pro to nutným předpokladem.

Počet realitních kanceláří je v Česku v poměru k počtu obyvatel ve srovnání s jinými zeměmi několikanásobně vyšší. „Dá se očekávat snížení počtu realitních subjektů, zejména mladých 'garážových' firem, naopak pravděpodobně posílí postavení zavedených RK.“

S úctou Jaroslava Wiszová
jednatelka společnosti
PATREAL s.r.o.

Autor: Jaroslava Wiszová

Publikováno: 12.6.2014