Jak se ceny rezidenčních nemovitostí budou v příštím roce vyvíjet v porovnání s aktuální situací?

Z vyjádření některých představitelů České národní banky, je pravděpodobné, že na přelomu tohoto a příštího roku začne ČNB pozvolna snižovat úrokovou sazbu ze stávajících 7%, což by mohlo oživit zájem o hypotéky a tím navýšení poptávky po rezidenčních nemovitostech.

Možná i z tohoto důvodu se v poslední době  v médiích objevují často vyjádření, že ceny nemovitostí v příštím roce znovu porostou.

Vzhledem k tomu, že ČNB bude pravděpodobně snižovat úrokovou sazbu opravdu velmi pozvolna, neočekávám v příštím roce v rámci Jihomoravského kraje významnější nárůst cen ať už co se týče novostaveb či starších nemovitostí, ale mohli bychom se dočkat oživení realitního trhu a zejména větší zájem ze strany kupujících. Otázkou je jak zareaguje trh v budoucnu, jakmile by se úroková sazba přiblížila k hranici 5%, tam bych již očekávala výrazně větší zájem ze strany kupujících a tím se i nabízí odpověď, že ceny nemovitostí by opět mohly směřovat vzhůru, ale to se pravděpodobně nebude týkat ještě roku 2024.

 

Pro Realitní magazín ARK ČR  odpovídala Jaroslava Wiszová, jednatelka společnosti PATREAL s.r.o.

DSC_9511 zmenšená

Pokud hledáte pomoc při prodeji nemovitosti a potřebujete prodat rychle a za maximální tržní cenu, neváhejte kontaktovat profesionální makléře z realitního centra PATREAL. Pro nezávazné a bezplatné konzultace můžete také volat zdarma na linku 800 400 237.