Jak odhlásit trvalý pobyt z dané nemovitosti původním majitelům? (Janette Klíčníková)

Dobrý den, koupila jsem si byt a dle kupní smlouvy si majitelka měla zrušit trvalé bydliště do jednoho měsíce od předání bytu (tj. do 31.8.) max do 30. září. Včera tj. 20.10. jsem si byla na úřadě ověřit, zda si původní majitelka trvalý pobyt zrušila a zjistila jsem, že je tam stále hlášená – nesplnila tedy ani jeden bod z kupní smlouvy, kde bylo uvedeno změnit trvalé bydliště do měsíce od předání nemovitosti, max do 30. září. V kupní smlouvě však není uvedená žádná sankce pokud trvalý pobyt původní majitelka do uvedeného data nezruší. Chtěla bych se zeptat, zda mám na nějakou pokutu nárok nebo ne. S původní majitelkou jsou problémy již od samého počátku a už mi dochází sily s ní cokoliv řešit. Děkuji a přeji hezký den, M. S.

Dobrý den,

pokud nemáte ve smlouvě sjednané žádné sankce za nedodržení povinnosti odhlásit trvalý pobyt z dané nemovitosti, nemůžete si nárokovat jakoukoliv pokutu. Nicméně jako nová majitelka bytu máte možnost zrušit trvalý pobyt osobám, které již neužívají předmětný byt k bydlení. Na úřad MČ, ve které se nachází váš byt podáte písemný návrh na zrušení adresy místa trvalého pobytu a ve správním řízení bude trvalý pobyt bývalé majitelce zrušen. Správní poplatek je 100,- Kč.

 

Odpovídá: Janette Klíčníková - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference


Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]