Chtěli bychom si pořídit větší byt a zároveň prodat náš menší. Jak to máme udělat? (Janette Klíčníková)

Dobrý den, prosím o radu. Chtěli bychom si pořídit větší byt a zároveň prodat náš menší. Když jsme, ale byli na prohlídce nového bytu, bylo nám řečeno, že nejdřív máme ten svůj prodat abychom měli hotovost a teprve pak hledat nový byt. Jak to, ale máme udělat, když v bytě bydlíme a nemáme kam jinam jít? Děkuji za odpověď. H.K.

Dobrý den,

ano, samozřejmě je jednodušší, když máte na koupi nové nemovitosti dostatek hotovosti. Jenže většina lidí to má stejně jako vy – nové bydlení potřebuje financovat prodejem stávajícího. Jednou z možností je začít s prodejem své nemovitosti s upozorněním pro nové zájemce o návaznosti prodeje, tzn., že nemovitost nebude ihned k dispozici. Tady jsou dvě možnosti: buď se domluvíte na určité lhůtě, do kdy vaši nemovitost předáte novým majitelům a do té doby si musíte najít nové bydlení, nebo se domluvíte na nájemním vztahu, sepíšete platnou nájemní smlouvu, budete novým majitelům platit nájemné a zatím si budete v klidu hledat nové bydlení. Další možností je najít si nejdříve novou nemovitost a teprve potom začít s prodejem té své. Musíte mít ale jistotu, že se prodá do doby, kdy budete muset doplatit kupní cenu. V tomto případě je nejlepší svěřit prodej makléři, který vám zprostředkovává koupi nové nemovitosti, aby mohl pracovat s návazností a vy měli jistotu, že se nic nezanedbá.

 

Odpovídá: Janette Klíčníková - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference

 


 

Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.

Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]