Kdo je to realitní makléř a co všechno musí takový makléř znát a umět?

Na tyto otázky není lehké ve zkratce odpovědět, ale pokusím se popsat můj příběh. V mnohých očích je totiž realitní makléř nikdo, nebo někdo, kdo si vezme spoustu peněz za nic. Opak je pravdou. I v tomto povolání platí, že » bez práce nejsou koláře «.

Dita HolasováNa internetu se dočtete, že "realitní makléř je osoba, která zprostředkovává prodej či pronájem nemovitostí." Co všechno se pod těmito pár slovy skrývá?

Absolvovala jsem certifikační kurz Obchod s nemovitostmi, který pořádala Asociace realitních kanceláří České republiky. Tento kurz má akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a jedná se odbornou rekvalifikaci. Školení se konalo od 2.9.2015 do 18.9.2015 na Mendelově univerzitě v Brně.

Absolvováním tohoto kurzu jsem splnila vstupní požadavek k certifikační zkoušce dle norem ISO u Certifikačního ústavu Vysoké školy ekonomické a Ústavu soudního inženýrství při Vysokém učení technickém v Brně.

Tři týdny jsem chodila na kurzy a přednášky, které jsem zakončila písemným testem a následně získala certifikaci. Během přednášek a praktických cvičení se naučíte vše, co má kvalitní realitní makléř znát. Proniknete do legislativy, pozemkového práva, oceňování, financování a převodů nemovitostí; zorientujete se v dokumentaci, propagaci a marketingu.

Troufám si říct, že tři týdny učení je málo. Někdy toho bylo tolik, že jsem večer nevěděla, jaká přednáška byla ráno. Tedy pokud se v jeden den objevilo na programu stavební právo (dopoledne) a základní pojmy z účetnictví finančního řízení (odpoledne), takže den paragrafů, zákonů a norem. Zvládla jsem to, bylo to náročné, ale stálo to za to.

Proč, že jsem se do toho všeho dala?

Jednoduše, práce.

Sice sedím v realitní kanceláři jako asistentka a zajišťuji chod kanceláře, ale nevěřili byste, kolik klientů telefonuje a prosí o radu. Takže odpověď zní prostě, abych klientům dokázala odborně a profesionálně odpovědět a poradit.

Třeba se jednou dočkáme toho, že na realitního makléře se bude studovat a studium bude zakončeno maturitní zkouškou. Určitě by to tomuto povolání pomohlo, hlavně tím, že makléři, kteří se jako makléři pouze tváří, by neměli šanci.

Co všechno se skrývá pod prací realitního makléře?

  • Realitní makléř je znalec, který je schopen na základě svých zkušeností reálně stanovit aktuální cenu nemovitosti a predikovat její vývoj.
  • Realitní makléř je nezávislou osobou, zprostředkovává mezi dvěma rozdílnými názory - kupující versus prodávající.
  • Realitní makléř musí ovládat umění komunikace a dokázat sjednocovat rozdílné názory.
  • Realitní makléř je autoritou, která nejen, že určuje aktuální hodnotu nemovitosti, ale měl by být obeznámen s jejím právním a fyzickým stavem a musí se orientovat i v jiných oblastech, které s jeho oborem úzce souvisí - právo, stavební právo a územní plánování, občanské a obchodní právo, právní normy související s katastrem nemovitostí, stavební minimum, daně – daňové a účetní předpisy, hypotéky – bankovnictví, orientace v pozemním stavitelství- základní terminologie, aj.
  • Realitní makléř vyhledá nemovitosti napříč trhem a doporučí tu nejvhodnější, která splňuje požadavky klienta.
  • Realitní makléř zhodnotí rizikovost koupě jak po právní, tak technické stránce. Poskytne kupujícímu veškeré potřebné informace a zároveň nestranný a nezaujatý pohled, na jehož základě se může kupující správně rozhodnout, případně od koupě odstoupit.
  • Realitní makléř musí být fotograf, kameraman i režisér. Protože co uvidí klient jako první? Inzerci na internetu nebo v časopise.
  • Realitní makléř by měl mít i cit pro design a pořádek. Nevěřili by jste s čím se musí makléř potýkat v terénu u klientů. Jako novější věc, u nás zatím v začátcích je Home staging úpravy a zkrášlení nemovitosti napomáhá úspěšně, rychle a výnosně prodat.

Chce-li být makléř úspěšný a hlavně užitečný, musí být v dobrém slova smyslu holkou pro všechno: dostatečně zkušeným člověkem, aby uměl ocenit hloubku a význam všelijakých životních zatáček; dostatečný psycholog, aby se uměl v zatáčkách zorientovat; manažer, aby uměl najít cestu ven; technik, aby všemu uměl dát pevný základ; obchodník, aby uměl prodat...

... a také člověk, který miluje jiné lidi. Bez této lásky k ostatním nemá cenu pouštět se do čehokoliv.

Řeknu vám po pravdě, neznám profesi, která by přinášela více uspokojení, než makléřina – a že jsem si jich už několik prošla. Bydlení, resp. věci kolem bydlení, jsou jednou ze základních životních priorit každého z nás a s tímto vědomím je třeba brát i realitní obchod.

Mimochodem, jak jsem psala, není to práce, je to životní styl a ne každý je schopen takto žít.


Autor: Dita Holasová, asistentka společnosti PATREAL s.r.o. a certifikovaná realitní makléřka